„Máme již připraven celý vědecký protokol, který je schválen. Hledáme nyní formy financování a vhodného pacienta. Myslím, že během zhruba šesti měsíců bychom to mohli provést,“ řekl novinářům chirurg, který nyní působí v USA. Je vedoucím popáleninovo-traumatologického centra a týmu se specializací na transplantace obličeje na bostonské Brigham and Women's Hospital.
Transplantace nohou je velmi obtížná, první transplantaci obou dolních končetin provedli poprvé až v roce 2011 lékaři ve Španělsku. Podle Pomahače jde především o to, aby lékaři dosáhli funkčnosti končetiny. „Soubor problémů je jiný než u horních končetin. Nejde o jednotlivou hybnost prstů, ale pomoci regeneraci nervů, aby noha chodila, hýbala se v kolenním kloubu a v kotníku. Navíc musíme udržovat v paměti, že protézy fungují mnohdy velmi dobře. Aby bylo zdůvodnitelné, že to dává smysl, tak to musí být lepší,“ řekl na dotaz ČTK Bohdan Pomahač.
Mezi pacienty by se mohli objevit i lidé postižení při nedávném bombovém atentátu v Bostonu. Někteří z nich tam přišli právě o končetiny. „Vzhledem k tomu, že je to tak nedávná tragédie, tak každý pacient potřebuje dobu jak k fyzickému tak k psychickému hojení, vyzkoušet si protézy, zvyknout si na novou podobu. Pak bychom to mohli otevřít a potencionálně nějakého takového pacienta vybrat,“ podotkl chirurg.
Transplantaci dolních končetin podle Pomahače předcházely zkušenosti s transplantacemi rukou a obličeje. Bostonská nemocnice Brigham and Women's hospital, ve které lékař pracuje, uvádí pět provedených transplantací obličejů. Prvním byl před čtyřmi lety muž, který spadl při přecházení nadzemní části metra na kolej, která vede vysoké napětí. Přišel o střední část obličeje. Podle Pomahače se mu daří výborně, léčba je bez komplikací. „Jsme nesmírně spokojeni, dává nám to motor zkusit posunout hranice dál,“ dodal Pomahač.
Celosvětově uznávaný plastický chirurg Pomahač je absolventem olomoucké lékařské fakulty. Čestný doktorát, který ve čtvrtek převezme od zdejší univerzity, je podle jeho slov jeho prvním v životě. Dostane jej za významný přínos k rozvoji metod plastické chirurgie v oblasti obličejových rekonstrukcí. Ocenění převezme v olomouckém Arcibiskupském paláci, při předání nebudou chybět rektoři ostatních českých a moravských univerzit.