BRUSEL - - dnešní pravděpodobný podfuk je tedy prospěšný, protože upoutává
pozornost a umožňuje se připravit.
Nezakazujme šmahem klonování jako takové, míní vědec
Podle Marka Abramoviče, profesora genetiky v bruselské fakultní nemocnici Erasmus, je třeba stanovit pevná pravidla pro genetický výzkum na lidech, nikoli ho šmahem zakázat.
„Smyslem medicíny je stavět hráz nemocem - a z tohoto hlediska představuje klonování lidských buněk nesmírné šance. Jde tedy o to, aby výhody jasně převážily nad riziky, aby se povolilo to, co je přínosné. Kopírování lidských bytostí ale musí zůstat zakázáno,“ řekl včera v rozhlasové stanici RTBF.
Podnět k debatě dala organizace Clonaid, která tvrdí, že po první klonované holčičce narozené koncem roku v USA spatřila nyní světlo světa další, která se narodila páru holandských lesbiček.
Nizozemské orgány jsou podle tisku připraveny k rozsáhlé pátrací akci, spustí ji však teprve poté, až Clonaid svá prohlášení vědecky potvrdí. Zatím neumožnila ani srovnání DNA kyseliny matky a dítěte v prvním případě. Podle nizozemského práva je klonování zakázáno a lze je trestat i vězením.
Myšlenky sekty realiánů většina veřejnosti odsuzuje
Senzační televizní vystoupení šéfky Clonaid Brigitte Boisselierové a Raëla, šéfa náboženské sekty raeliánů, s níž je spojena, vyvolaly po celé Evropě emotivní reakce. Proti jejich představě „věčného života“ staví naprostá většina vědců a
intelektuálů racionální etické argumenty.
„Byl by to první krok ke vzniku společnosti, jež by vychovávala své členy podle fyzických nebo duševních kvalit v závislosti na tom, jaké ekonomické, ba válečnické záměry by měla. Převládla by tržní hodnota každého člověka, který by ostatně už nebyl sám sebou, ale jen reprodukcí někoho jiného. Nemyslitelné,“ napsal v úvodníku časopisu Le Vif-L'Express jeho šéfredaktor Jean-François Dumont.
ČTK