redaktorka: Své třetí dítě porodila Veronika neplánovaně doma. Porod proběhl v pořádku, kvůli přestřihnutí pupeční šňůry ale rodiče přivolali lékaře. Ten na matku zavolal policii a donutil ji k převozu do porodnice.
Veronika, matka: Vadilo mi to hlavně z toho důvodu, že lékař jednal v rámci nějakých předsudků, protože tam opravdu nebyl důvod, abychom do té porodnice jeli.
redaktorka: Krajský soud v Brně dal teď matce za pravdu. Brněnská záchranka nesouhlasí, soud tak bude případ řešit znovu.
redaktor, citace ze zdroje: rozsudek Krajského soudu v Brně: „Došlo k neoprávněnému zásahu do práva na ochranu soukromí a rodinného života žalobců, a to včetně práva matky pečovat o dítě a rozhodovat o péči a jeho zdraví.“
Milan KLUSÁK, ředitel ZZS Jihomoravského kraje: Jsme naprosto přesvědčeni, pan doktor postupoval tak, jak v danou chvíli měl.
redaktorka: Podle Ligy lidských práv rozsudek ukazuje na obecnější problém českého porodnictví.
David ZAHUMENSKÝ, ředitel, Liga lidských práv: Pokud by, stejně jako v řadě západních zemí, ta žena měla k dispozici porodní asistentku, která by jí u toho porodu asistovala, tak by nebylo potřeba volat záchrannou službu.
redaktorka: Porody doma jsou podle ministerstva nepřiměřený risk. Jako nejpřijatelnější kompromis vidí takzvané porodní domy.
Ferdinand POLÁK, náměstek ministra zdravotnictví: To základní pravidlo je dostupnost řešení urgentních situací lékařem.
redaktorka: České porodnictví je na výborné úrovni, shodují se lékaři. A tak by podle nich každá varianta k porodům přímo v nemocnici byla krokem zpátky.
Lukáš ROB, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN v Motole: Otázka porodních domů je, jaké tam budou sestry, kdo to bude financovat, kdo bude financovat následný komplikace.
redaktorka: Porody mimo nemocnici jsou tak znovu ve slepé uličce. Ministerstvo chce další diskuzi o nich otevřít ještě v průběhu ledna.