Lisabon -
Současný portugalský zákon o interrupcích patří k nejpřísnějším v Evropě. Potraty jsou povoleny jen v případě ohrožení života matky do 12 týdnů těhotenství, v případě nebezpečí vrozené deformace novorozence (do 24 týdnů) nebo v případě, že byla žena znásilněna (do 16 týdnů).
Pro referendum hlasovali poslanci vládní Socialistické strany (PS), hlavní opoziční Sociálnědemokratické strany (PSD, pravý střed) a Levicového bloku (BE). Proti byli komunisté a poslanci pravicové Lidové strany (PP) se hlasování zdrželi.
V Portugalsku, kde si uchovává silné postavení katolická církev, převládají v otázce interrupcí konzervativní názory. Podle průzkumu, který byl dnes zveřejněn, je pro legalizaci interrupcí za daných podmínek jen necelá polovina Portugalců (47,9 procenta), zatímco 40 procent je proti ní.
Portugalci v referendu z roku 1998 zamítli většinou 50,9 procenta hlasů návrh na legalizaci interrupcí do desátého měsíce těhotenství. Referenda se ale zúčastnil velmi nízký počet občanů (32 procent).
V roce 2004 portugalský parlament zamítl zmírnění interrupčního zákona i návrh na uspořádání referenda o interrupcích.
Odhaduje se, že se v Portugalsku každoročně nelegální interrupci podrobí 20.000 až 40.000 žen. Jen několik stovek potratů je provedeno legálně. Přitom žena, která nelegální potrat podstoupí, může být potrestána až třemi lety odnětí svobody, zatímco lékaři, který jej provede, hrozí dva až osm let vězení. Letos v červenci byli odsouzeni lékař, jeho asistentka a tři ženy v případu interrupcí k trestům odnětí svobody až na čtyři roky a osm měsíců.
Premiér José Sócrates již oznámil, že se bude osobně angažovat v kampani před referendem, aby se pro legalizaci interrupcí za zmíněných podmínek vyslovil co největší počet občanů. Socialisté se ale chtějí vyhnout ideologické diskusi. Zdůrazňují, že jde především o to, aby Portugalsko nevypadalo jako zpátečnická země, která pronásleduje ženy.
Lisabonský arcibiskup José Policarpo dnes prohlásil, že referenda by se měli zúčastnit všichni katolíci a všichni ti, kdo hájí právo na život.
ČTK