Jak správně postupovat při obhajobě, udání argumentů v případě, kdy je zahájeno správní řízení z údajného porušení léčebného režimu? Petra Dvořáková
Odpovídá AK Marečková
Právní úprava léčebného režimu se k dnešnímu dni stále řídí zákonem č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění. Máme sice nový zákon upravující tuto problematiku (č. 187/2006 Sb.), ale ten nabývá účinnosti až 1.1.2008.
Léčebný režim a jeho obsah a rozsah stanoví ošetřující lékař. Zaměstnanec (tomuto pojmu je nutno rozumět širším způsobem – zahrnuje v podstatě všechny pojištěnce) je povinen dodržovat stanovený léčebný režim, řídit se pokyny lékaře a zdržet se toho, co ztěžuje obnovení pracovní schopnosti. V případě změny pobytu je potom nutné si vyžádat souhlas ošetřujícího lékaře.
Při porušení léčebného režimu může být dočasně sníženo nebo odňato nemocenské. Má-li však zaměstnanec rodinné příslušníky, může být nemocenské jen sníženo, a to nejvíce o čtvrtinu. Nemocenské lze dočasně snížit nebo odejmout nejdříve ode dne porušení povinností, a to jen za dobu, za kterou nebylo ještě vyplaceno.
Ve svém dotazu nespecifikujete, jaké porušení léčebného režimu je vám kladeno za vinu, ani jaké jsou okolnosti tohoto tvrzeného porušení, proto je velmi složité odpovědět. Proto se odpověď dále omezuje spíše na obecný postup.
Na řízení ve věcech nemocenského pojištění, kam spadá i řízení o snížení nebo odnětí dávky se obecně vztahuje správní řád (i podle § 108 zákona č. 54/1956 Sb., v platném znění). V řízení je příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (viz. § 6 odst. 4 písm. a) zákona č. 54/1956 Sb., v platném znění) , místní příslušnost se bude řídit Vaším trvalým pobytem.
Ve správním řízení obecně musí správní orgán prokázat, že došlo k porušení zákona. Ve vašem případě tedy musí správní orgán prokázat, že na Vaší straně došlo k porušení stanoveného léčebného režimu.
PRÁVNÍ PORADNAV NOVÉMVyužijte poradenstvív oblasti pracovního a medicínského práva a v oblasti daní a účetnictví.Než pošlete svůj dotaz,pročtěte si již zodpovězenéotázky čtenářů. |
K tomu je správní orgán oprávněn provádět různé důkazy – například svědecké výpovědi, znalecké posudky, listinné důkazy, popř. ohledání na místě. Vy, jako účastník řízení, máte právo vyjádřit v probíhajícím řízení své stanovisko a také právo vyjádřit se ke všem podkladům rozhodnutí. Zároveň máte právo tvrdit skutečnosti, které podporují Vaše stanovisko a vaši pozici.
Pokud takové tvrzení v řízení uvedete (například že jste v daný čas byla doma a spala), je po Vás správní orgán oprávněn požadovat důkazy pro vaše tvrzení (například svědectví manžela, který chvíli poté dorazil domů). Rozhodně lze tedy doporučit uvedení všech skutečností, které dokládají, že léčebný režim nebyl porušen, nebo pokud porušen byl, pak například proto, že vás k tomu donutily neodkladné okolnosti. To, co tvrdíte, můžete opět dokazovat veškerými prostředky, které jsou k tomu vhodné – například opět svědeckou výpovědí, listinou, apod.