Obrana i podle tiskového zákona
Pokud jde o právní možnosti, jak se tomuto zásahu do Vašich osobnostních práv bránit, pak se můžete domáhat u soudu, aby bylo od tohoto neoprávněného zásahu upuštěno, případně aby byl odstraněn jeho následek.
Současně můžete uplatňovat svá práva na ochranu osobnosti, která Vám zakládá tiskový zákon. Ten stanovuje, že jestliže bylo v periodickém tisku uveřejněno sdělení obsahující skutkové tvrzení, které se dotýká cti, důstojnosti nebo soukromí určité fyzické osoby anebo jména nebo dobré pověsti určité právnické osoby, má tato osoba právo požadovat na vydavateli uveřejnění odpovědi. Vydavatel je přitom povinen na žádost této osoby odpověď uveřejnit.
V případě, že žádosti o odpověď vydavatel periodického tisku dobrovolně nevyhoví, je možné se nároku domáhat soudní cestou. Tiskový zákon však stanovuje poměrně krátkou lhůtu (15 dnů) pro uplatnění těchto práv. V krajním případě, v rovině trestněprávní, by pak bylo možné dát podnět orgánům činným v trestním řízení, aby posoudily, zda ve Vámi uváděném případě nedošlo k poškození Vašich práv (poškození cizích práv se dopustí ten, kdo jinému způsobí vážnou újmu na právech tím, že uvede někoho v omyl), popřípadě zda se vydavatel tiskoviny nedopustil pomluvy; té se dopustí ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo mu způsobit jinou vážnou újmu.
O autorovi| na dotazy odpovídá JUDr. Pavel Zajíc