Tím je chce odříznout nejen od vlivu, ale i statisícových odměn. Nahradit by je měli nezávislí odborníci.
Jenže část poslanců takovou změnu odmítá. A i zástupci ministerstva zdravotnictví připouští, že budou mít kvůli tomu problém v současné podobě tento zákon prosadit.
„Ministerstvo jej rozhodně vládě předloží i přes to, že ví, že některé pasáže se některým poslancům mohou zdát kontroverzní. Především pak ty, které omezují jejich působení ve správních radách,“ potvrdil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Hegerův věcný návrh zákona měla vláda projednat již během června. Dodnes se ale na program jednání nedostal.
Je to nesmysl, říká poslanec ODS
Proti zmíněné úpravě je podle informací Aktuálně.cz část poslanců ODS, ČSSD a KSČM.
Právě občanští a sociální demokraté mají například ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny, přes kterou ročně protéká zhruba 150 miliard korun, největší vliv.
„Pokud zůstanou pojišťovny dál veřejnoprávní, což podle návrhu být mají, tak je zcela nesmyslná myšlenka, aby byly odpolitizovány,“ řekl Aktuálně.cz poslanec ODS Boris Šťastný, který řadu let usedá ve správní radě VZP.
A souhlasí s ním i opozice. „Nedokážu si představit, že se v naší zemi budou hledat nezávislí odborníci, kteří nejsou napojeni na některé politické strany,“ uvedla poslankyně KSČM Soňa Marková. Ta je rovněž členkou správní rady VZP.
Jenže právě jednání radních Všeobecné zdravotní pojišťovny řadu let často spíše připomíná boj mezi jednotlivými stranami.
Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.