Poslanci se přeli o navrhované stáže lékařů v nemocnicích

1. 9. 2016 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Poslanci ze zdravotnického výboru se přeli ohledně navrhovaných stáží ambulantních lékařů v nemocnicích. Úprava, kterou by Sněmovna mohla pozměnit vládní předlohu o vzdělávání lékařů, budí nevoli lékařské komory i některých sdružení lékařů.


Zdravotnický výbor po tříhodinové debatě jednání o novele před hlasováním o navrhovaných poslaneckých úpravách přerušil. K hlasování by se měl sejít začátkem září.

Stáže ambulantních lékařů v nemocnicích by měly být podle zastánců úpravy součástí celoživotního vzdělávání. „Byl jsem překvapen hysterickými reakcemi lidí kolem odborných společností,“ uvedl David Kasal (ANO), jenž celkový pozměňovací návrh spolu s několika dalšími poslanci z hnutí ANO a z ČSSD předložil. Úprava je podle něho napsána obecně, protože přesný obsah by závisel na dohodě ministerstva zdravotnictví s odbornými společnostmi a lékařkou komorou.

Kasal uvedl, že stáž by mohla mít například formu semináře, výkonu na operačním sálu nebo pohotovostní služby. Mohlo by se jednat třeba o dva dny v měsíci, zkušení lékaři by ji absolvovat nemuseli. „Chápu, že lékaři se vyděsili, že půjde o nucenou práci. Tak to nebude,“ zdůraznil předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO). Úpravu podpořili i zástupci ministerstva.

Naopak Marek Benda z ODS přirovnal úpravu ke stavu, kdy by advokáti museli povinně absolvovat stáže u soudu. „Jedna věc je vzdělávání, druhá věc jsou stáže,“ podotkl. Zpochybňují je taky lidovci, Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) mluvil o řešení direktivním způsobem a o zásadním problému pro nejmenší vládní stranu. Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) upozornil na to, že úprava nijak neřeší kompenzace a zástupy v ordinacích. „Nikdo nedokáže říci, jak by to mělo probíhat,“ poznamenal.

„Je to planým pokusem napravit něco, co se zahnízdilo v kultuře naší medicíny, že se lékaři nevzdělávají,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministerstvo a lékařská komora by podle něho měly ke stážím motivovat nějakým zvýhodněním. Poslanci podali hned několik návrhů na vypuštění stáží.
Původní vládní návrh se týkal například snížení počtu oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, zhruba o čtvrtinu.

Předloha měla systém vzdělávání stabilizovat a zkvalitnit. Celkový pozměňovací návrh si sice podle předkladatelů podobné cíle kladl, z jednání výboru ale vyplynulo, že počet oborů snižuje jen o jednotky. Spor se mezi poslanci vede například i o to, zda zachovat obor praktického lékařství pro děti a dorost, nebo jej sloučit s pediatrií.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?