Povědomí o rakovině prsu se díky osvětě zlepšilo, víc žen přežije

2. 5. 2012 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Povědomí o rakovině prsu se v Česku díky osvětě zlepšilo a lidé se o nemoci většinou už neostýchají mluvit a slyšet informace o ní. Víc také vědí o příznacích zhoubného onemocnění a prevenci, řekla ČTK ředitelka sítě Mamma help center Jana Drexlerová.


Díky informacím víc žen přijde včas, kdy se ještě mohou úplně vyléčit.

Rakovinou prsu onemocní ročně kolem 6000 Češek a zhruba 1600 na ni zemře. Síť Mamma help má centra v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci a Plzni. Sdružení vzniklo v roce 1999 na pomoc pacientkám a jejich rodinám, v poslední době podle Drexlerové výrazně stoupl zájem veřejnosti o osvětové akce sdružení.

O příznacích nemoci a prevenci hovoří edukátorky ve školách, kde učí na prsních modelech samovyšetření. Přibývá objednávek podniků, které platí ženám školení s nácvikem samovyšetření v balíčku zaměstnaneckých výhod.

„Mladší generace už před informacemi neutíkají, vědí, že jsou důležité. Starší lidé pořád strach mají, ale tím, jak se o nemoci veřejně mluví, tak se i u nich otupily ostych a zábrany,“ řekla Drexlerová.

Sdružení směřuje osvětu na ženy i muže, ve školách na dívky i chlapce. Praxe totiž ukazuje, že bulku v prsu často objeví muž. Třeba už žena o ní dlouho ví, ale návštěvu lékaře odkládá v naději, že obtíž sama zmizí. Muž je často tím, kdo ženu k lékaři dožene. Muži také bývají mezi volajícími na bezplatnou telefonní linku 800 180 880 a chtějí poradit, jak ženu přesvědčit, aby šla na vyšetření. Na linku se lidé mohou obrátit každý všední den od 09:00 do 19:00.

Přednášky ve školách se rozšiřují o informace pro chlapce o samovyšetření prostaty, pokud jich je ve třídě více. Chlapci také slyší informace o rakovině prsu a podle Drexlerové bývají první, kdo se ptá. „Mají konstruktivnější otázky, přímo technického charakteru. Holky se zpočátku stydí, kluci jdou přímo k věci,“ řekla.

Příležitostí k osvětě bude i dvanáctý pochod proti rakovině prsu 9. června. Každoročně se ho účastní tisíce lidí a přispívají na boj s touto rakovinou. Dosud se vybralo 71 milionů korun. V ČR platí zdravotní pojišťovny preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let. Na screening, který odhalí nemoc v samém počátku, chodí přes 50 procent žen.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?