Přijímáme převážně dospělé pacienty, ale i děti od 3 let věku s možností doprovodu rodiče. K prvnímu kontaktu s pacientem dochází na ambulanci. Nemocní jsou k nám odesílání praktickým lékařem, někdy ambulantním odborným lékařem, z oddělení centrálního příjmu naší nemocnice, ale i z jiných našich oddělení a klinik. Část pacientů přichází i bez doporučení. Na ambulanci je pacient kompletně vyšetřen lékařem, který rozhodne o dalším postupu, se nímž je pacient seznámen.
Jak to u nás funguje
Přicházejí k nám pacienti se širokým spektrem diagnóz. Nejčastěji hospitalizujeme ikterické nemocné, kdy je často prokázána virová hepatitida, ale někdy je diagnostikována obstrukční jaterní léze i jiné neinfekční příčiny. Dále přijímáme pacienty s gastroenteritidami, uroinfekcemi, respiračními infekty, exantémy, neuroinfekcemi, též s nejasnými febrilními stavy. Po návratu z tropů a subtropů naši pomoc vyhledávají lidé s různými zdravotními problémy. Kromě běžného ukládání pacientů na pokoje podle pohlaví musíme pacienty umisťovat i podle diagnóz. Návštěvy nejsou běžně povoleny, kontakt s rodinou a přáteli je však možný telefonicky (telefon je k dispozici na každém pokoji) nebo přes okno. Pacient se převlékne do ústavního prádla, dále je každý nově příchozí seznámen s režimem na oddělení (domácí řád, práva pacientů), s vybavením pokoje (obsluha zvonku, přivolání sestry). Sestra pomůže s uložením osobních věcí, cennosti nebo peníze mohou být převzaty k uložení do trezoru. V další péči o pacienta se řídíme ordinací lékaře, celkovým stavem a potřebami nemocného. Podle ordinace provádíme odběry biologického materiálu (odběry krve, odběry na kultivační vyšetření, podávání perorálních léků, zavádění kanyl, aplikace injekcí a infúzí), monitorování funkcí (krevní tlak, pulz, teplota, saturace 02), příjmu a výdeje tekutin. V závislosti na stavu a potřebách nemocného provádíme polohování, ošetřování dekubitů, celkovou očistu. Pracovníci oddělení používají k ochraně před možnou nákazou jednorázové pomůcky (roušky, rukavice, empíry), dále je nezbytné řádné mytí a dezinfekce rukou (tekutá mýdla, dezinfekce, jednorázové papírové ručníky). Hygienický režim na oddělení dále zahrnuje úklid povrchů (několikrát denně, za použití dezinfekčního prostředku), úklid celého oddělení, i podlahy a sociální zařízení (2krát denně a dále dle potřeby). Pacienty používané nádobí se dezinfi kuje, myje a sterilizuje na oddělení. Dále je před odvozem do prádelny, na oddělení dezinfi kováno ústavní prádlo pacientů. Speciální označení má infekční odpad. Práce na našem oddělení je velmi pestrá. Tato skutečnost je dána jednak velkým obratem pacientů, jednak nutností specifi ckého přístupu k různým skupinám pacientů. Zvýšenou pozornost věnujeme samozřejmě pacientům v těžkém stavu, ale nutně i nemocným vyšších věkových kategorií, dále dětem. Specifi cký přístup pak často vyžaduje péče o drogově závislé (fungujeme jako centrum pro péči o tyto osoby). Léčby drogově závislých, v lůžkové i ambulantní složce, se účastní i psychiatr, který na našem oddělení pracuje. Z hlediska komunikace i administrativy bývá náročnější hospitalizace pacienta cizince.
Důležitost komunikace
V péči o pacienta hraje důležitou roli souhra celého ošetřovatelského týmu, počínaje lékaři, přes sesterský kolektiv, a konče pomocným personálem. Za úkol sestry považuji nejen plnění ordinací lékaře a vykonávání ošetřovatelské péče, ale i komunikaci a navázání určitého kontaktu s pacientem. Domnívám se totiž, že důvěra nemocného je jedním z důležitých předpokladů jeho úspěšné léčby. Přesto naše snaha o spolupráci s pacientem nedoznává bohužel vždy adekvátní odezvy, někdy se z jeho strany setkáváme s negativismem či dokonce arogancí. Naše pněznačně vyčerpávající, jako na většině lůžkových zařízení. Velmi nás ale motivuje, pokud pacient odchází nejen zdráv, ale i spokojen.
O autorovi: Alena Radovičová, Infekční klinika, FN Motol, Praha