především se bude diskutovat o stanovisku pracovní skupiny k programu „Veřejný přístup k defibrilaci“.
Autoři Návrhu stanoviska Společné pracovní skupiny pro kardiopulmonální resuscitaci ČLS JEP doporučují „široký přístup k časné defibrilaci s užitím přístroje pro automatizovanou externí defibrilaci (AED), a to prostřednictvím vyškolených osob, které úspěšně absolvují kurs základní neodkladné resuscitace, jehož součástí je i trénink použití automatizovaného externího defibrilátoru“.
Autorizovanými osobami mohou být jak lékaři, zdravotní sestry, zdravotničtí záchranáři, hasiči, policisté, pracovníci bezpečnostních agentur, tak i občané, kteří mají oprávnění poskytovat první pomoc na pracovištích nebo v obcích. „Za tím účelem bude zapotřebí upravit legislativní podmínky, protože defibrilace je v České republice stále ještě chápána jako výlučně lékařský výkon,“ upozorňují ve svém návrhu členové pracovní skupiny.
Společná pracovní skupina pro kardiopulmonální resuscitaci chce v rámci projektu Veřejný přístup k defibrilaci
· rozvíjet a udržovat doporučení pro trénink a užití automatizovaných externích defibrilátorů,
· navrhovat legislativní změny pro efektivní užití AED ve společnosti,
· propagovat účinné postupy KPR v médiích,
· koordinovat vzdělávací aktivity mezi zdravotníky i laiky,
· spolupracovat při výuce KPR s dalšími institucemi a organizacemi.
Druhá pracovní schůze Společné pracovní skupiny pro kardiopulmonální resuscitaci ČLS JEP se uskuteční v rámci Kongresu MEFA v Brně ve čtvrtek 7. 11. 2002 od 14 hodin v administrativní budově BVV, sál č. 102.
Související odkazy:
Webové stránky Společné pracovní skupiny pro kardiopulmonální resuscitaci ČLS JEP
mka, www.Zdravi.Euro.cz