"Jde o užitečnou aplikaci, která může vhodně doplnit informování občanů o mimořádných událostech. Informace do aplikace budou vkládat naši zaměstnanci operačního střediska krizového štábu, kteří slouží ve dvanáctihodinových směnách. Vedle bezpečnostního portálu hlavního města se tak jedná o další kanál, kterým budeme informovat veřejnost," řekl ředitel magistrátního odboru bezpečnosti Josef Macháček.
Praha bude obyvatele prostřednictvím aplikace informovat například v případě povodní nebo výskytu zplodin v ovzduší. Město projekt podpoří 10.000 korunami měsíčně.
Aplikace Záchranka dokáže jedním podržením tlačítka automaticky zavolat tísňovou linku záchranářů 155 a zároveň odeslat přesnou polohu volajícího. Kromě toho umí najít nejbližší pohotovost nebo poradit, jak provést první pomoc. Je dostupná zdarma pro všechny nejrozšířenější operační systémy mobilních telefonů.
Kromě zasílání varovných zpráv je podle náměstka ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Křivánka důležitým přínosem aplikace právě přesná lokalizace volajícího. "Použití aplikace výrazně zrychluje a zefektivňuje proces přijetí tísňové výzvy, což je v té první kritické fázi události velmi důležité a usnadňuje práci našich operátorů," řekl.
Letos v srpnu pomohla mobilní aplikace Záchranka v Praze zachránit zraněnou ženu. Lidé, kteří ji mají v telefonu, si mohou zobrazit nebo záchranářům odeslat svou polohu jako souřadnice GPS.