Ve čtvrtek bylo v prostorách polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze otevřeno Centrum preventivní kardiologie. Je po Olomouci druhé v republice a do konce roku by jich mělo vzniknout ještě deset.
„Je určeno pro pacienty s prodělaným srdečním infarktem, ale i pro jedince s vrozenou náchylností ke vzniku srdečně-cévních onemocnění anebo pro občany, kteří chtějí prostě jen víc pečovat o své zdraví,“ řekl vedoucí centra docent Richard Češka.
Centrum nabízí kompletní péči, která zahrnuje moderní diagnostiku i podrobné vyhodnocení rizikových faktorů u každého pacienta. Denně může vyšetřit až padesát pacientů.
„Pokud v rodině někdo prodělal infarkt, měli by rodiče přivést k vyšetření i své děti, protože v takové rodině je možnost většího výskytu srdečních onemocnění,“ soudí docent Češka.
Pomohla i nadace
Centrum je podporováno nadačním fondem Partnerství pro zdravé cévy, v jehož čele je přednosta 3. interní kliniky VFN a děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Štěpán Svačina.
„Protože centrum bude pacienty i vychovávat k tomu, aby uměli se svou nemocí žít, a tato činnost nebude honorována zdravotními pojišťovnami, platí ji právě nadační fond. Jinak veškerá péče bude hrazena pojišťovnami a pacient tedy nebude hradit nic,“ řekl profesor Svačina.
Moderně vybavené zařízení, které stálo téměř 3 milióny korun, chce předcházet i cévním mozkovým mrtvicím a ucpávání tepen dolních končetin.
Nejmodernější diagnostika
Pokud pacient do centra přijde, vždy bude podrobně vyšetřen nejen laboratorně, ale i ultrazvukem, aby bylo možné posoudit, zda má aterosklerózu, tedy ucpávání cév. Právě ta je základem mnoha onemocnění. Kromě toho zde bude i zátěžový elektrokardiograf a další nejmodernější diagnostické metody.
Cílem celého projektu, jak oba lékaři zdůrazňují, je, aby pacient, pokud bude centrum pravidelně navštěvovat, snížil co nejvíce své riziko vzniku kardiovaskulární příhody, tedy infarktu a mrtvice, s níž poprvé přišel, a to ze třiceti na deset procent.
Projekt navazuje na kanadské zkušenosti z univerzity ve Vancouveru, kde stejným způsobem pečují o lidi ohrožené srdečně-cévními onemocněními.
V ČR na kardiovaskulární nemoci, tedy nemoci srdce a cév, umírá ročně 60 000 lidí.
„To je, jako kdyby denně spadlo jedno letadlo se 160 lidmi. A právě tomu chceme předejít,“ řekl docent Češka.
V Česku se péče o pacienty s nemocným srdcem neustále zlepšuje a stáváme se v tom evropskou velmocí. Praha má nové centrum preventivní kardiologie.
Václav Pergl, Právo