Již letos kvůli eReceptu podle něj pravděpodobně skončí desítky praktiků, další by mohli přibýt příští rok. Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept pro lékaře platí od 1. ledna 2018. „Projeví se to až v lednu nebo únoru, pokud nový pan ministr nepřijme nějaké opatření, může dojít k odchodu lékařů. Pokud se to stane v Praze, nic se neděje, ale pokud se to stane někde v periferní oblasti, kde bude velice obtížné lékaře sehnat, tak se komfort pacientů zhorší a budou muset někam dojíždět. To je samozřejmě věc, kterou nechceme, ale marně na to ministerstvo zdravotnictví upozorňujeme, že by měly být určité výjimky, ale ministerstvo nechce tyto akceptovat,“ uvedl Býma. Některé své praxe by podle něj mohli ukončit například lékaři, kteří mají více praxí a zajíždějí třeba dvakrát týdně do obcí s několika stovkami obyvatel.
Býma soudí, že by mohl pomoci systém, který ukáže, kolik lékařů je ve specializační přípravě a z které oblasti jsou. „Zároveň bychom mohli tyto lékaře ve specializační přípravě informovat, kde jsou volná místa,“ uvedl. Lékařů ve specializační přípravě je podle něj kolem 600. „Je to značný počet, pokud by oni měli informace, kde jsou volná místa, kde ty praxe jsou, dokonce i bez jakýchkoliv poplatků, nebo naopak je tam vypsána dotace, takže by někteří mohli projevit zájem. Ale samozřejmě tento systém není, pořád narážíme na nějaké bariéry ze strany ministerstva, ale myslím, že v tom je budoucnost,“ uvedl Býma.
Elektronizace zdravotnictví je jedním z témat čtyřdenní zlínské konference, k tématu zřejmě vznikne i usnesení. „Budoucnost je v elektronizaci celého zdravotnictví, o tom není pochyb, ale elektronizace musí být nějakým způsobem připravená. My máme velmi vážné pochybnosti, že eRepecept bude funkční od 1. ledna, jak zákon očekává, spíše se bojíme, že nebude vůbec,“ uvedl Býma. Podle něj se praktičtí lékaři mohou na konferenci o eReceptu dozvědět řadu informací, na místě jsou i společnosti, které zařizují elektronické podpisy a vysvětlují danou problematiku. V zemi je podle něj asi 5200 praktiků a přes 2000 praktickým lékařů pro děti a dorost. Značná část praktiků si již o požádala o přístup k eReceptu u Státního ústavu pro kontrolu léčiv, dodal Býma.
poznámka