"Diskuse, které kolem toho vznikla, je dostatečná. Nechceme situaci komplikovat a blokovat," uvedl Nečas. Někteří lékaři již podle něj zkouší vystavovat e-neschopenky, mají však řadu technických problémů.
Nejvíce potíží je podle Nečase při předávání pacientů z nemocnice či od jiných lékařů nebo při psaní neschopenek pro cizince, kteří v Česku pracují. Zpracování e-neschopenky v systému trvá někdy i několik hodin. Řada lékařů bude proto podle Nečase používat kvůli technických problémům papírové formuláře i nadále.
Elektronicky musí lékaři vystavovat potvrzení o pracovní neschopnosti od začátku letošního roku. Sdružení praktických lékařů zvažuje žalobu na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) kvůli problémům s e-neschopenkami. Ministerstvo práce nevidí k žalobě důvod, diskusi mezi lékaři a sociální správou se ale nebrání. ČSSZ spadá pod resort práce.
Prakticky chtějí mít možnost vystavit papírové neschopenky bez hrozby pokuty, než systém začne pořádně fungovat. Podle zákona je možné v případě technických obtíží postupovat původním způsobem, tedy vystavovat papírové neschopenky, úmyslně bojkotovat platnou právní úpravu však není možné. Podle Nečase však praktici ve Zlínském kraji, kteří od začátku ledna e-neschopenku odmítli, žádné sankce nedostali. V praxi by jim podle něj vzhledem k řadě problémů nikdo nemohl dokázat, že systém fungoval.