Praktičtí lékaři napsali vládě kvůli plánu zrušit poplatky

10. 4. 2014 7:54
přidejte názor
Autor: Redakce
Praktičtí lékaři se obrátili na vládu s žádostí, aby přehodnotila rozhodnutí zrušit u nich regulační poplatky, pokud předem nestanoví, z čeho jim výpadek příjmů nahradí. Koalice má ve vládním prohlášení slib zrušit poplatky 30 korun v ambulancích a lékárnách od ledna 2015. Sdružení praktických lékařů varuje, že to znamená zásadní výpadek v příjmech ambulancí, řada praxí se prý dostane do existenčních potíží. Poplatky tvoří od pěti do 15 procent příjmu ambulancí.


„Trváme na tom, že pokud ke zrušení poplatků dojde, bylo kompenzováno v plné výši a musí být předem jasné, jakým způsobem a z jakých prostředků to bude uskutečněno,“ uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

Koalice v těchto dnech řeší, jak a zda vůbec kompenzovat zrušené stokorunové poplatky nemocnicím. Náhradu za 2,1 miliardy korun, které nemocnice ročně na těchto poplatcích vybraly, slíbila dát ze státního rozpočtu. Nyní ale ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ve zdravotnictví unikají peníze a že žádné do něj nepřidá, dokud ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nerozkryje toky peněz.

Němeček chce výpadek nemocnicím kompenzovat tím, že stát začne od července platit vyšší odvody do zdravotního pojištění. Do konce roku by tak resort získal 2,1 miliardy korun navíc právě pro nemocnice.

V příštím roce by za celý rok nárůst činil 4,2 miliardy korun, polovinu by dostaly nemocnice a polovinu by mohly dostat ambulance, kde navíc by další zdroje mohlo přinést snížení, nebo i zrušení DPH na léky, jež koalice také slíbila.

Návrh zákona s navýšením odvodů státu má vláda na programu, podle Němečka by ho měla schválit nejdéle do dvou týdnů, jinak se už legislativně nestihne vše připravit tak, aby peníze pro nemocnice byly navýšené od července.

Sdružení praktických lékařů k aktuálnímu plánu vlády pomoci nemocnicím uvedlo, že snahu vlády sleduje se znepokojením. „V minulosti jsme byli svědky oddlužení nemocnic již několikrát, nikdy to nevedlo k dlouhodobému výsledku,“ připomíná.

Prosté dosypání peněz je odsouzeno k neúspěchu bez systémových změn, redukce lůžkových zařízení a bez jasně nastavených pravidel kontroly pohybu pacienta zdravotnickým systémem, tvrdí sdružení. „Povede jen k další nerovnosti v rozdělení finančních prostředků mezi lůžková a ambulantní zařízení, které je již nyní zcela opačné, než je tomu ve vyspělých zemích,“ dodalo.

Připomíná, že základem fungujícího systému zdravotní péče ve vyspělých zemích je primární péče, kam se řadí právě praktičtí lékaři. Úhrady od pojišťoven pro praktické lékaře tvoří v ČR jen šest procent peněz zdravotního pojištění, zatímco nemocnice dostávají polovinu všech peněz.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?