„Ambulantní sektor trpí výrazným finančním nedostatkem, přinejmenším ve stejné míře jako lůžková zařízení. Výše úhrad stagnuje již pátý rok po sobě. Kvůli reálnému poklesu úhrad navíc finanční prostředky stačí pouze k udržení základní činnosti, nikoli však na potřebné investice. Proto požadujeme spravedlivé navýšení finančních prostředků i pro něj,“ konstatovali zástupci všeobecných praktických lékařů (VPL) na své třídenní konferenci.
Chybí norma pro předoperační vyšetření
Praktici upozorňují, že současná finanční situace ve zdravotnictví vede k tomu, že povinnosti nemocnic i ambulantních specialistů v preskripci léčiv či prostředků zdravotní techniky, v indikacích dopravy a dalších vyšetření komplementu jsou přenášeny na VPL. „Odporuje to nejen zákonným normám, ale je to nesprávné i po stránce odborné, etické a ekonomické,“ tvrdí praktici.
Nesouhlasí rovněž se vznikem „institutu“ internisty v primární péči s úkolem převzít a sledovat polymorbidní pacienty. Podle praktiků jde o nesystémový, racionálně nepodložený návrh, který by zbytečně prodražoval systém zdravotnictví.
„Přímo za zbytečné plýtvání pak považujeme fakt, že ministerstvem zdravotnictví dosud nebyla vydána připravovaná norma k provádění předoperačních vyšetření a nebyla dořešena ani problematika indikace výkonů v pobytových zařízeních sociální služby. Jejich přijetím a dořešením by došlo k výrazné úspoře zbytečně a chaoticky vydávaných prostředků ze všeobecného zdravotního pojištění,“ upozorňují dále.
Rozšíření spektra výkonů
Z debaty se zástupci České zprávy sociálního zabezpečení (ČSSZ) o povinném vystavování elektronické verze dočasné pracovní neschopnosti vyplynul také jasný nesouhlas lékařů se současnou podobou návrhu. „Odmítáme další finanční i časové zatížení, které na nás ČSSZ tímto postupem přenáší. Projekt shledáváme technicky nepřipravený. Provoz ve vybraných ordinacích jednoznačně ukázal na jeho nefunkčnost.
Nezohledňuje totiž reálné možnosti, podmínky a okolnosti denní praxe a je ekonomicky a časově náročný. Elektronizaci zdravotnictví se nebráníme a jsme na ni připraveni, ale trváme na tom, aby v zákoně zůstaly zachovány obě alternativy komunikace – papírová i elektronická,“ zdůvodňují svůj postoj VPL.
„Praktičtí lékaři požadují, aby proklamovaná podpora primární péče, kterou na našem zasedání ministr zdravotnictví i všechny pojišťovny deklarovaly, byla skutečně také naplněna. V souladu s úrovní primární péče ve vyspělých evropských zemích požadujeme rozšíření našeho spektra výkonů a zrušení neopodstatněných preskripčních omezení,“ žádají po vedení resortu zdravotnictví.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).