Právní poradna: Náplň prohlídek zaměstnanců

6. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Rád bych se dozvěděl jestli je stanovena nějakou formou (vyhláška ap.) přesná náplň vstupních, výstupních a preventivních prohlídek zaměstnanců. Nemám na mysli specializované prohlídky. Pokud ne, je možné náplň prohlídky specifikovat jako požadavek zaměstnavatele?" ptá se čtenář Zdraví.Euro.cz...


Odpovídá JUDr. Pavel Musil, AK Kůta Musil Vaňková & partners

Vladimír Pikeš

Rád bych se dozvěděl jestli je stanovena nějakou formou (vyhláška ap.) přesná náplň vstupních, výstupních a preventivních prohlídek zaměstnanců. Nemám na mysli specializované prohlídky. Pokud ne, je možné náplň prohlídky specifikovat jako požadavek zaměstnavatele? Má soukromé lékařské zařízení povinnost dodržovat cenu „bodu“ alespoň zhruba u zdravotní péče, která není hrazena státem nebo záleží pouze na domluvě zúčastněných stran?

Ustanovení § 40 zákona č. 20/1966 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ukládá každému zaměstnavateli povinnost zajistit „závodní zdravotní péči“ (zahrnující zdravotní prohlídky zaměstnanců) a dále stanoví, že bližší podmínky závodní zdravotní péče stanoví ministerstvo vyhláškou.

Podrobnosti závodních zdravotních prohlídek stanoví směrnice Ministerstva zdravotnictví ze dne 16. prosince 1967 č. 49/1967 Věstníku MZ o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, ve znění směrnic ministerstva zdravotnictví č. 17/1970 Věstníku MZ ČSR, vyhlášky č. 487/1991 Sb. a vyhlášky č. 31/1993 Sb.

Náplně zdravotních prohlídek, pokud nejsou stanoveny jinými závaznými speciálními předpisy, vyplývají z § 10 odst. 2 uvedené směrnice. Konkrétně jsou zde však stanoveny jen termíny, podrobnosti náplně by měl stanovit v budoucnu přijatý právní předpis. Odůvodněný obsah prohlídky musí určit vždy posuzující lékař.

Každý zaměstnanec je podle § 135 odst. 4 písm. b) zákoníku práce povinen „podrobit se lékařským prohlídkám, očkování, vyšetření a diagnostickým zkouškám stanoveným zvláštními právními předpisy“ – v odkazu na zvláštní předpis zákoník práce uvádí zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů.

Předmět přezkoumání zdravotního stavu lékařskou prohlídkou (náplň prohlídky) tak musí vyplývat z právního předpisu, a nelze proti zaměstnanci vynucovat, aby se zaměstnanec podrobil přezkoumání zdravotního stavu způsobem vycházejícím z požadavku zaměstnavatele, který z právního předpisu nevyplývá.

V této souvislosti je často kladen dotaz na možnost zaměstnavatele domáhat se vyšetření zaměstnance ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek – v tomto případě § 135 odst. 4 písm. g) zákoníku práce stanoví povinnost podrobit se takovému vyšetření na pokyn příslušného vedoucího zaměstnance stanoveného v pracovním řádu.

Závodní zdravotní péče

V případě závodní zdravotní péče se jedná z velké části o zdravotní péči nehrazenou ze všeobecného zdravotního pojištění (s výjimkou zdravotních výkonů v rámci první pomoci, periodických preventivních prohlídek pro zaměstnance vykonávající činnosti epidemiologicky závažné, prohlídek u zaměstnanců na rizikových pracovištích a u zaměstnanců, jejichž činnost může ohrozit zdraví ostatních zaměstnanců nebo osob (typicky řidiči apod.), prohlídek u zaměstnanců, u kterých je vyžadována zvláštní zdravotní způsobilost, a dále i mimořádných prohlídek, pokud jsou nařízeny orgánem ochrany veřejného zdraví u zaměstnanců vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné apod.).

Proto privátní lékařské zařízení, které vstupuje do smluvního vztahu se zaměstnavatelem v souvislosti se zajištěním závodní preventivní péče, si může sjednat se zaměstnavatelem smluvní cenu za závodní prohlídky, nehrazené zdravotními pojišťovnami, závislou pouze na dohodě smluvních stran (možné jsou obě varianty, jak 1. cena sjednaná dohodou, tak 2. cena podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnoceními.

www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?