Právník: Volby do zdravotních pojišťoven v roce 2020 jsou nejasné

23. 10. 2019 8:52
přidejte názor
Autor: Redakce
Volby do orgánů oborových zdravotních pojišťoven na jaře 2020 zatím nemají jasné podmínky. Novelu zákona, která je upravuje, ještě neprojednal Parlament. Na tiskové konferenci se k tomu vyjadřovali senátorka Alena Dernerová (klub STAN), která podala na dosavadní zákonnou úpravu voleb ústavní stížnost, senátor Raduan Nwelati (ODS) a poslanec Pirátů Petr Třešňák, který předložil alternativní novelu k vládnímu návrhu.


"Vládní návrh reaguje na nález Ústavního soudu z podzimu loňského roku, který od 1. října ruší podstatnou část stávající úpravy o obsazování orgánů zdravotních pojišťoven," řekl v květnu po jeho schválení vládou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle zákona třetinu členů patnáctičlenné správní rady jmenuje vláda, další třetinu volí zaměstnanci a další zaměstnavatelé. Dosud je za zaměstnance i zaměstnavatele volili největší zaměstnavatelé, tedy firmy, které pojišťovně odvádějí alespoň 0,5 procenta z celkového vybraného pojistného. To je podle soudu nespravedlivé, zvýhodňuje to velké podniky.

Nově by měli mít právo volit ti, kdo odvádějí 0,4 procenta pojistného. Nemusí jít o největší firmy, spojit se jich může několik. Piráti navrhovali, aby možnost volit měl každý pojištěnec elektronicky nebo korespondenčně. Podle vlády by řešení bylo administrativně a technicky náročné. Kandidovat bude moci každý, kdo bude mít 50 podpisů jiných pojištěnců.

Novým způsobem by měli být na jaře 2020 voleni členové orgánů Vojenské zdravotní pojišťovny a České průmyslové zdravotní pojišťovny. Novela zákona ale podle senátorů dost možná nebude schválena včas. "Zdravotní pojišťovny nebudou mít orgány, žádné nové nebude možné zvolit. Potom by nezbylo než aby ministerstvo zdravotnictví na ně uvalilo nucenou správu," řekl právník zabývající se zdravotním právem Ondřej Dostál.

Pokud se zákon schválit nestihne, bude třeba vypsat do orgánů pojišťoven všeobecné volby. Další možností je jmenovat do orgánů dočasně reprezentativní zástupce pojištěnců, poslance nebo senátory. V orgánech největší zdravotní pojišťovny s téměř 60 procenty populace, Všeobecné zdravotní pojišťovny, sedí nominanti schválení vládou a sněmovnou.

Do veřejného zdravotního pojištění letos bude zaměstnavateli, podnikateli, zaměstnanci a státem odvedeno přes 320 miliard korun. Přes 190 miliard spravuje největší VZP, které se ústavní stížnost netýkala. VZP má asi 5,9 milionu klientů, druhá Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR má přes 1,3 milionu, třetí Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má 1,2 milionu. Dál v ČR působí Oborová zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna, RBP (dříve Revírní bratrská pokladna) a Zdravotní pojišťovna zaměstnanců Škoda.

Podobně muselo ministerstvo po zásahu ÚS novelizovat zákon o veřejném zdravotním pojištění. Úprava se týkala části o hrazení zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění a stanovování jejich úhrad. Od letošního roku platí nová úprava.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?