Není to podle ní zdaleka jediný případ. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den. Předání do péče se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, dodala Ernestová.
Třiačtyřicetiletou pacientku podle Ernestové sanitka vezla nejdřív do nejbližší nemocnice, což byla Bulovka. Tam ji odmítli a stejné to bylo v dalších šesti nemocnicích - vinohradské, všeobecné, ústřední vojenské, Thomayerově, v Motole a Na Františku.
Mluvčí Bulovky Martin Šalek ČTK řekl, že přijímají od pražské záchranné služby ročně 20.000 pacientů a jsou v tomto ohledu řadu let „absolutně nejvytíženější“ pražskou nemocnicí. O případu, který popsala Ernestová, prý nic neví, ale pokud ženu na Bulovce nepřijali, jistě pro to měli důvod. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu.
Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke ČTK řekla, že odmítají pacienty jen zcela výjimečně, když příjmová hala je obsazena závažnými traumatologickými, neurologickými či kardiologickými pacienty, nebo jsou všichni lékaři i nelékaři zcela vytíženi, což se stalo právě 9. dubna.
„Ředitel záchranky ve vyhodnocení spolupráce ocenil dobře fungující příjmové oddělení a naši nemocnici označil za nejlépe fungující ze všech tramatologických center v Praze. Ocenil i to, že přijímáme závažné traumatologické pacienty z jiných spádových oblastí,“ uvedla Zinke.
Ernestová v tiskové zprávě píše ještě o dvou aktuálních případech. Opět nemocnice Na Bulovce podle ní nechtěla přijmout jednaosmdesátiletou pacientku se srdečním selháním, a tak ji vezli záchranáři před půlnocí z Proseka do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. „Do stejné nemocnice musela být v časných ranních hodinách převezena ze Strašnic 83letá pacientka s otokem plic. Tentokrát odmítla převzetí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ dodala mluvčí pražské záchranné služby.
Problém s umísťováním pacientů do nemocnic mají záchranáři z Prahy i některých dalších větších měst v České republice už roky.