Pražská záchranka ošetřila vloni více než 100.000 lidí

24. 4. 2013 7:49
přidejte názor
Autor: Redakce
Pražská záchranná služba vyjela vloni poprvé od svého vzniku k více než 100.000 případům. V roce 2012 ošetřila 102.665 pacientů a uskutečnila 126.939 výjezdů. V meziročním srovnání bylo ošetřeno o 4573 pacientů více než v roce 2011, což je navýšení o 4,6 procenta. Podle ředitele pražských záchranářů Zdeňka Schwarze bude nemocných více i letos, už nyní ošetří lékaři denně pět až osm velmi závažných pacientů, což dříve nebývalo.


„Příčinami (závažných stavů) je buď cévní mozková příhoda, infarkty myokardu nebo pacienti, kteří jsou resuscitování. Tak vysoká čísla jsme nikdy v minulosti nemívali,“ řekl novinářům Schwarz.

Resuscitovat musí záchranáři v Praze až čtyřikrát denně. Vloni oživovali více než 600 pacientů, což bylo nejvíce za posledních pět let. Resuscitovaných dětí bylo vloni 12, v roce 2011 polovina.

Výrazně přibylo výjezdů záchranářů kvůli infarktům. Vloni jich bylo asi 1950, v předchozích letech o 300 méně. Podle statistik taky přibývá chronicky nemocných lidí ve věku 66 až 75 let. „V populaci je více nemocných, není tolik úrazů, ale chronicky nemocných lidí,“ uvedl Schwarz.

Přibývá také nemocných dětí předškolního věku. Vloni ošetřili záchranáři více než 4000 dětí do šesti let, kolem 2000 případů školních dětí a asi tisícovku v kategorii mládež. „Mládež více sportuje, dělá více rizikových činností, ale ošetřujeme je méně. Naopak přibývá ošetření předškolních dětí, nevím proč, neanalyzujeme to,“ uvedl Schwarz. U malých dětí se ošetřují především různé alergie, laryngitidy nebo úrazy při dopravních nehodách.

Klesly naopak výjezdy záchranářů kvůli mnohočetným poraněním. Vloni jich bylo 180, v letech předchozích přes dvě stovky. „Polytraumata jsou nejvíce při dopravních nehodách nebo pracovní úrazy na stavbách. V Praze přežívá asi 50 procent polytraumatizovaných pacientů,“ uvedl Schwarz.

S nastupujícím jarem varoval šéf záchranné služby také před úrazy motorkářů a cyklistů. Vloni ošetřili celkem 216 motorkářů, z nichž 12 případů bylo vážných a 11 lidí zemřelo. Vážných úrazů cyklistů bylo 14 z celkových 276; bylo to nejvíc za posledních pět let. Na kole vloni nezemřel žádný cyklista. Nejčastěji se lidé na kole zraní proto, že nemají přilbu nebo poruší pravidla silničního provozu, uvedl Schwarz.

Pražská záchranka měla vloni v ulicích a na cyklostezkách záchranářské cyklohlídky. Záchranáři na elektrokole, které bylo vybaveno pomůckami pro poskytnutí první pomoci, ošetřili 35 zraněných cyklistů. Z ekonomických důvodů už letos cyklohlídky nevyjedou.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?