Podle Ernestové se nedá přesně určit, v kolika případech denně je služba koronera potřeba. „Někdy je 12 zemřelých, někdy tři, někdy žádný. V průměru ročně je to přes 2500 lidí, kteří v Praze zemřou a ke kterým vyjíždí naši lékaři,“ řekla mluvčí.
Prohlídky zemřelých provádějí praktičtí lékaři. Praha a jiná velkoměsta s tím ale mají organizační problémy. „Občané mají své praktiky na druhém konci města a ti nemají povinnost držet nepřetržitou službu. Do Prahy přijíždí a dojíždí denně asi 300 000 až 500 000 lidí z jiných krajů i zahraničí, kteří zde nemají svého praktického lékaře,“ uvedl už dříve šéf pražských záchranářů Zdeněk Schwarz.
V Praze tak byly podmínky upraveny, od října loňského roku má koronera i záchranka. Náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický (ODS) ČTK řekl, že vloni vyčlenil magistrát na tuto službu 1,2 milionu korun, z letošního rozpočtu půjdou na koronery asi tři miliony.
V praxi to vypadá tak, že k zesnulým vyjíždí lékař rychlé služby, který poté, co konstatuje smrt, je k dispozici na další akutní výjezdy. K prohlídce zemřelého je pak vyslán koroner, který provádí další nezbytné úkony, administrativní činnost a posuzuje případ i z forenzního hlediska s nařízením pitvy, případným přivoláním policie. Záchranáři tuto činnost ze zákona vykonávat nemohou.
Záchranka má zájem o lékaře-koronery, s nimiž by uzavřela dohodu o pracovní činnosti. „Těch není tolik, aby pokryli celý měsíc v nonstop provozu. Pak musí k ohledání i náš lékař z normální jednotky,“ uvedla Ernestová. V současné době má záchranná služba k dispozici sedm koronerů.