Šestibodový plastický systém vymyslel již v 16 letech a změnil tak život milionům lidí, Braillovo písmo je totiž možné použít ve všech jazycích. Braille navíc vytvořil i kódy pro matematické symboly či hudební zápis.
Louis Braille se narodil v malé vesnici Coupvray u Paříže v rodině sedláře. Ve třech letech si ale sedlářským nožem poranil oko, do druhého oka se mu posléze dostala infekce a dva roky po nehodě byl už úplně slepý. Jako desetiletý nastoupil do pařížského Národního ústavu pro mladé slepce, kde se po dokončení studií kvůli svým mimořádným vědomostem stal pomocníkem učitele a později učitelem. Současně zastával též varhanické místo v blízkém kostele.
V roce 1825 navrhl první vzorky speciálního písma a konečnou formu mu dal v roce 1834. Jako základ k tomuto písmu, jež čtenář vnímá hmatem, Braille využil francouzský vojenský systém umožňující čtení za tmy. Vítězného tažení svého písma se však nedočkal, ve Francii bylo oficiálně uznáno až v roce 1854 - dva roky poté, co Braille 6. ledna 1852 krátce po 43. narozeninách zemřel v Paříži na tuberkulózu.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).