Výběr informací o takzvané metanolové aféře:
- Po otravách po vypití alkoholu s metanolem prokazatelně od loňského září zemřelo 47 lidí, z toho devět v letošním roce. Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli.
- Nejvíce mrtvých měl nelegálně vyráběný alkohol s metanolem na svědomí v Moravskoslezském kraji, do současnosti 23. V Olomouckém kraji, kde je počet zemřelých druhý nejvyšší, usmrtil osm lidí. Případy otrav metylalkoholem se potvrdily ve většině krajích, metanol zabíjel ve všech čtyřech moravských krajích, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Metanolová kauza je tak co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů - 50 - si vyžádaly jen ničivé povodně z roku 1997.
- Český jedovatý alkohol zabíjel i v zahraničí. Letos v lednu polské úřady potvrdily, že smrt tří lidí, kteří se během vánočních svátků otrávili v jihopolských Golkowicích, způsobil pančovaný alkohol z Česka.
- Policisté již zadrželi a obvinili v souvislosti s výrobou a prodejem alkoholických nápojů obsahujících životu nebezpečné množství metanolu zhruba 70 lidí. Speciální policejní tým 'metyl' pokračuje ve vyšetřování a nadále také provádí ve spolupráci s dalšími státními orgány kontroly.
- Rozsáhlé kontroly policie, celníků, hygieniků či potravinářských inspektorů výskyt otrav rapidně snížily, ale nezastavily jej úplně. Podle policie mohlo být dodáno na český trh až 15.000 litrů nebezpečného alkoholu. Velkou část úřady zabavily, v současnosti je podle policie v oběhu stále asi 2000 litrů závadného alkoholu, možná i více.
- Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září pak ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR; vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v Česku zmírněna 27. září, na trh se mohly vrátit lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 nebo mladší nápoje s prokazatelným původem lihu.
- V reakci na aféru letos v srpnu Poslanecká sněmovna schválila zákon o povinném značení lihu. Zákon mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Současně sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce prodejce kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.
- Aféra měla výrazný dopad na tržby tuzemských výrobců a prodejců tvrdého alkoholu. Oproti roku 2011 loni se prodej v maloobchodech snížil meziročně o zhruba devět procent, v restauracích odbyt propadl o 11 procent a na Moravě dokonce o 15 procent. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin prohibice a další opatření způsobily kromě finančních ztrát zejména výrazné oslabení reputace celého trhu a důvěry spotřebitelů. Aféra tvrdě dopadla hlavně na restaurace a poškodila kromě legálních výrobců lihovin i prodej nealkoholických nápojů a piva.
- Letos v polovině srpna odsoudil ostravský soud dva překupníky s otráveným alkoholem z Karvinska, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, na osm let ve vězení (rozsudek je zatím nepravomocný). Již dříve bylo v kauze potrestáno několik lidí v méně závažných případech. Soudce například uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska.
- V takzvané hlavní větvi kauzy stíhá zlínská policie 31 lidí včetně hlavních původců a distributorů. Sedmi lidem hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.