Předpis: Pacienti budou muset s operací či vyšetřením souhlasit

2. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacienti by měli od listopadu s každým zásadnějším zákrokem, který mají podstoupit, nejprve souhlasit. Začnou totiž podepisovat takzvaný informovaný souhlas s náročnějším vyšetřením či operací, které jim musí doktoři předem objasnit...


Budou rovněž moci odmítnout zdravotní péči nebo konkrétní zákrok. Stanoví to vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která dnes vyšla ve sbírce zákonů a začne platit 1. listopadu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Od předpisu si slibuje výrazné zkvalitnění péče.

„Zavádíme do českého právního řádu věc, která je běžná v řadě zemí EU a zcela samozřejmá ve Spojených státech amerických, kde před každým takovýmto výkonem s ním musí lékař pacienta seznámit,“ uvedl Rath.

Dodal, že v některých nemocnicích již pacienti informovaný souhlas podepisují, zásady však nejsou jednotné, což vyhláška umožní.

Pacienti budou podpisem předem stvrzovat zákroky, při nichž se jim do těla „zavádí jehla nebo nějaký přístroj“ a hrozí nějaké komplikace. Informovaný souhlas tak budou vyjadřovat například při endoskopických vyšetřeních žaludku či střev, lumbální punkci nebo vyšetření artroskopem.

Lékaři budou muset pacientovi dát písemnou informaci o zákroku. Ústně mu vysvětlí postup a účel léčby. Popíšou mu mimo jiné předpokládaný vývoj léčby, možná rizika zákroku, léčebný režim a prevenci. Nemocný pak podpisem vyjádří souhlas.

Přednosta hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček ČTK řekl, že informovaný souhlas u nich pacienti podepisují už delší dobu. Někteří to berou jako formalitu, některým se musí vše podrobně vysvětlovat, což je podle Vorlíčka správné.

Vorlíček se setkává i s odmítáním péče. „Když pacient nechce ozařovat, tak ho neozařujeme,“ potvrdil. Problémy jsou podle něj někdy při léčení Svědků Jehovových. Jejich členka s vážným krevním onemocněním odmítla krev, i když ji Vorlíček poučil za přítomnosti právníka, že když krev nedostane, zemře. Informoval i její souvěrce, včetně právníka, přesto žena odmítla a zemřela.

„Tomu lékař nemůže zabránit. Můj úkol je, abych pacientovi co nejlépe a opakovaně vysvětlil smysl zákroku a zachytil to v dokumentaci. Pacient ale je svobodný člověk, může cokoli odmítnout. Kromě léčby infekčních a pohlavně přenosných nemocí,“ shrnul Vorlíček.

Problém podle něj nastává v případě dětí. Na brněnské dětské onkologii museli požádat soud o předběžné opatření, aby mohli léčit dítě Svědků Jehovových. Případem se zabýval i Ústavní soud.

Rath uvedl, že například v Německu existují „formáty“ pro jednotlivé zákroky, které většinou obsahují i nákresy postupu. Kvůli případnému vytvoření podobných českých materiálů se ministr obrátil již na prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Vyhláška rovněž stanoví náležitosti takzvaného reversu, kdy péči odmítne pacient nebo jeho zákonný zástupce. Pacient může před zákrokem rovněž stanovit, kdo dostane informace o jeho léčení a zdravotním stavu. Za osoby v bezvědomí, nesvéprávné a děti podepisuje souhlas zákonný zástupce, v případě dětí jsou to většinou rodiče.

Vyhláška upravuje také náležitosti, které by měla zdravotnická dokumentace obsahovat. Týká se ambulancí, nemocnic, záchranných služeb i ošetřovatelské péče.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?