Podle zjištění ČTK není sám, kdo o tom uvažuje.
Nespokojení členové však prý většinou chtějí vyčkat, jak o dalším směřování stavovské organizace a práci jejího představenstva rozhodne listopadový sjezd ČLK.
Současnou reprezentaci zvolil letos v dubnu sjezd na pět let. Dva dny po zvolení odstoupil jeden člen představenstva, Nový je v tomto volebním období druhý, kdo rezignoval.
„Stanovy ČLK týkající se jejího vedení jsou šity na míru absolutistickému vůdci,“ sdělil ČTK Nový. Vedení stavovské organizace vidí jako „agitku ČSSD“. Nový Kubkovi rovněž vytkl, že si ČLK „platí agenty v parlamentu“.
Nespokojenci byli v představenstvu i za předchozího prezidenta Davida Ratha. Kubek jako jeho dlouholetý spolupracovník je vlastně „převzal“. Členové představenstva, kteří jsou zároveň ve vedení profesních lékařských organizací, pořádali jako členové Krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic protesty, od nichž se Rath i Kubek distancovali.
Kubek výtky Nového odmítl, ČLK si podle něj na rozdíl od jiných organizací zdravotníků zachovala nadstranickost a nezapojila se do volební kampaně před letošními parlamentními volbami. V parlamentu si ČLK podle Kubka agenty neplatí, ale lobbování patří mezi její povinnosti. „Chovají se tak všechny komory v ČR, i všechny lékařské komory na světě,“ uvedl Kubek.
„Z 99 procent jsem zcela identického názoru jako doktor Nový,“ řekl ČTK člen představenstva a výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko, který Kubka rovněž kritizuje.
V prohlášení pro ČTK Kubek poděkoval Novému za práci. Ocenil, že jako soukromý gynekolog se snažil prosazovat zájmy svého oboru. ČLK však musí plnit celé spektrum úkolů a hájit zájmy zdravotnictví i všech lékařů. Řešení řady otázek tedy může podle Kubka zákonitě připadat někomu „jako ztráta času“.
Podle Jojka představuje jednání představenstva hodiny permanentního stresu a hádek, které ne každý unese. „Já ještě stále mám silnou vůli to dál přežít,“ řekl Jojko. O odstoupení z představenstva v této chvíli neuvažuje, rozhodne se až podle výsledků sjezdu, což je podle jeho informací i většinové stanovisko představenstva.
„Pokud se povedou potřebné změny, tím nemluvím jen o personálních změnách, tak má smysl dál v práci pokračovat. Pokud by sjezd ale vyjádřil, že chceme fungovat systémem, že máme jednoho vůdce a všichni ho budou poslouchat, není jiné řešení,“ dodal.
Členové představenstva se v rámci Koalice soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic účastnili protestů proti zákonu o neziskových nemocnicích. V téže době ale sjezd ČLK zavázal představenstvo, aby tento zákon prosazovalo.
Jojko uvedl, že podle usnesení sjezdu má představenstvo podpořit zákon, který bude ve prospěch zaměstnanců neziskových nemocnic. To text schválený poslanci podle něj nebyl, zaměstnancům hrozil výrazný propad příjmů a existenční nejistota. Navíc podle Jojka norma diskriminovala soukromé nemocnice v přístupu k penězům pojišťoven.
ČTK