Zatím mají implantát v těle dva pacienti, řekl novinářům primář ortopedické kliniky Petr Vališ. Potíže s bolestivě poškozenou chrupavkou má podle něj mnoho lidí.
Chrupavka je tkáň, která pokrývá klouby. Je pružná, tuhá a vyrovnává otřesy. Může se poškodit při úraze, dlouhodobým přetěžováním nebo například i nošením nevhodné obuvi. Při poškození se sama neumí obnovit. „Implantát je vyrobený z přírodních materiálů a tělo ho díky tomu lépe přijímá. Rekonvalescence je kratší a implantovaný materiál se rychleji přetvoří v potřebné tělní tkáně,“ řekl Vališ.
Základní složkou testovaného přípravku je uhličitan vápenatý získaný z exoskeletu korálů. Složení spodní části je stejné jako kost, horní je totožné s chrupavkou. „Implantát proto umožňuje přestavbu poškozeného kolenního kloubu,“ uvedl Vališ. Je určen pro pacienty od 18 do 55 let.
Podle lékařů pacienti poškození chrupavky často podceňují. Mohou si tím ale způsobit mnohem větší komplikace. „Raději řešíme i malé defekty, protože při jejich podcenění se kloub může nenávratně poškodit a hrozí jeho úplná výměna. Taková operace je pro pacienty velmi náročná,“ podotkl Vališ.
Lékaři nyní budou odoperované pacienty sledovat, po roce se používání implantátu vyhodnotí. Na trh a do běžného užívání v nemocnicích by se podle Vališe mohl dostat odhadem za více než rok.