PREZIDENT ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY MILAN KUBEK:
Prosazujete pro soukromé lékaře smlouvy s pojišťovnami na dobu neurčitou. Proč?
Nejde o smlouvy na dobu neurčitou, ale o trvalý smluvní vztah, který bude vypověditelný pouze z jasně stanovených závažných důvodů. Soukromí lékaři získají existenční jistotu a výrazně se zvýší hodnota jejich praxí. Konečně získáme rovnoprávné postavení vůči ekonomicky nesrovnatelně silnějším pojišťovnám. Právě obavy z toho, že pojišťovna „neposlušnému“ lékaři neprodlouží smlouvu, jsou důvodem, proč se lékaři bojí třeba soudní cestou domáhat svých práv, když jim pojišťovna neoprávněně odmítá za provedenou práci řádně zaplatit.
Rozumím, že se jako prezident lékařské komory snažíte prosazovat existenční jistotu pro lékaře. Má však taková změna význam i pro pacienty?
Má, a to zcela zásadní. Soukromý lékař, který bude mít jistotu dlouhodobého smluvního vztahu s pojišťovnou, bude moci více investovat do své praxe, nakoupí moderní přístroje a z těch budou mít pochopitelně prospěch pacienti.
Není to trochu málo? Vždyť tím se posiluje majetek lékaře.
Ještě mnohem významnější je jistota, že vás jako pacienta žádný úředník z pojišťovny svým rozhodnutím nepřipraví o ošetřujícího lékaře, ke kterému máte důvěru. Pokud by totiž váš lékař smlouvu s pojišťovnou ztratil, pak byste vy jako pacient buď musel změnit pojišťovnu, anebo lékaře, případně si ze své kapsy platit péči, na kterou máte jinak jako plátce zdravotního pojištění nárok.
Ministr Tomáš Julínek však tvrdí, že jeho předchůdce vydal vyhlášku o rámcových smlouvách v rozporu se zákonem, a proto ji musí zrušit.
Pokud by to tak bylo, pak se ptám, proč ministr nechce vyčkat na rozhodnutí Ústavního soudu, který jediný je oprávněný takové otázky posuzovat. Já skutečně nevím, co vede ministra Julínka k tomu, že chce poškodit soukromé lékaře, a již vůbec nechápu, proč mu v tom tzv. krizový štáb pomáhá.
Problémy mají i lékaři v nemocnicích. Nový Zákoník práce omezuje služby lékařů. Nemáte strach, že nakonec budou poškozeni pacienti?
Nový Zákoník práce uvádí pracovněprávní legislativu ČR do souladu se směrnicemi EU a respektuje rozhodnutí Evropského soudního dvora. Omezení rozsahu přesčasové práce lékařů slouží v první řadě k ochraně pacientů. Přepracovaný lékař představuje potenciální ohrožení pro své pacienty. Pacienti, kteří přicházejí například v pondělí na plánované operace, by si měli uvědomit, že je možná operuje chirurg, který je v práci nepřetržitě od pátečního rána, a tedy se celé tři noci nevyspal. Kdybyste to věděl, nechal byste se operovat od takto vyčerpaného chirurga?
Ředitelé nemocnic se ale snaží prosadit odklad platnosti Zákoníku práce.
Odklad platnosti Zákoníku práce by nebyl řešením, jen by trval stav ohrožení pacientů a dále by pokračovalo vykořisťování lékařů, kteří dnes za tzv. pracovní pohotovost na pracovišti pobírají odměnu 80 Kč za hodinu, a to včetně nočních a víkendových služeb.
Jde vám tedy jen o peníze?
Nemocniční lékaři jsou skutečně na službách ekonomicky závislí. To, že polovinu jejich příjmů tvoří přesčasová práce, to přece není normální. Pacienti nejspíše ani nevědí, že plat kvalifikovaného lékaře je bez přesčasů přibližně dvacet tisíc korun hrubého. Změny v organizaci práce jistě budou nemocnice stát peníze. Není však jiná cesta než začít konečně investovat do lidské práce. Je načase přestat občanům lhát, že máme nadbytek lékařů a že na zdravotnictví vydáváme příliš mnoho peněz. Opak je pravdou. Za 7 % českého HDP je dosavadní vysoká úroveň a široká dostupnost zdravotní péče dále neudržitelná.
Tento víkend se bude konat XX. sjezd ČLK. Soukromí lékaři vás kritizují. Nebojíte se, že vás sjezd odvolá?
Kritizují mne spíše funkcionáři několika lékařských sdružení, kteří nepovažují komoru za přirozeného spojence, ale za konkurenta a nepřítele. Nevnímám to nijak osobně, protože tito lidé by útočili na každého prezidenta, který by se snažil posilovat kompetence a autoritu komory. Pokud se ptáte na možné odvolávání z funkce, pak tento rituál patří ke koloritu našich sjezdů již řadu let. Rád bych věřil, že toto prokletí prolomíme. Jsem připraven skládat delegátům účty ze své práce. Je na nich, jak zhodnotí to, co se mi za deset měsíců ve funkci podařilo a co nikoliv.
Právo