Převzetí praxe před atestací

30. 11. 2012 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
"Pracuji jako zaměstnanec nemocnice a připravuji se na atestaci ze všeobecného praktického lékařství. Dostala jsem nabídku na převzetí praxe praktického lékaře. Problém je v tom, že pan doktor trvá na ukončení činnosti o dva měsíce dříve, než atestaci získám. Můžu praxi převzít, i když ještě nebudu mít atestaci, a jak lze eventuálně překlenout toto období?" ptá se čtenářka.


Na dotaz odpovídá Mgr. Petra Maryšková

Ze znění dotazu usuzuji, že jste si vědoma své situace, respektive že podle § 5 odst. 3 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu povolání lékaře, je podmínkou pro samostatný výkon povolání lékaře – jako osoby samostatně výdělečně činné – získání specializované způsobilosti, tedy složení atestační zkoušky.

Zkráceně řečeno podnikatelský status lékaře můžete nabýt až získáním atestace, což bohužel nejde nijak nahradit; do této doby nemůžete toto povolání samostatně vykonávat.

Prodej podniku či majetku

Zároveň ve své odpovědi vycházím z domněnky, že praktický lékař provozuje svou praxi jako fyzická osoba (OSVČ), ne jako právnická osoba (s. r. o., v. o. s. apod.). Situace je tak trochu komplikovanější, protože praxi praktického lékaře, respektive podnik, lze v tomto případě převést jen dvěma způsoby, a to smlouvou o prodeji podniku nebo kupní smlouvou o prodeji hmotného a nehmotného majetku nestátního zdravotnického zařízení.

Smlouvou o prodeji podniku se na kupujícího převádějí veškerá práva, ale i závazky spojené s provozem podniku, proto je tento smluvní typ na tento převod vhodný a osobně jej doporučuji. Bohužel tuto smlouvu je možné prakticky využít jen za situace, kdy jsou oba subjekty již podnikatelé. V případě, kdy tuto smlouvu uzavřete jako nepodnikatel, můžete situaci značně zkomplikovat například již z důvodu, že se tímto krokem stanete zaměstnavatelem personálu podniku.

Kupní smlouvou o prodeji hmotného a nehmotného majetku nestátního zdravotnického zařízení se převádí hmotný i nehmotný majetek, ale bohužel nepřecházejí závazky či další oprávnění, která se k prodávanému podniku váží, a proto opět můžou vzniknout zásadní potíže týkající se provozu podniku. Tuto smlouvu sice můžete uzavřít jako nepodnikatel, ale vzhledem k uvedeným komplikacím, které vás s tímto převodem mohou potkat, tento smluvní typ osobně nedoporučuji.

Smlouva o smlouvě budoucí

S ohledem na uvedené tedy shrnu, že k převodu praxe je vhodné přistoupit, až budete mít podnikatelský status. Do té doby si převod praxe můžete zajistit smlouvou o smlouvě budoucí, ale jak jsem již uvedla, v mezidobí do získání atestace nemůžete podnik samostatně provozovat.

Závěrem si dovolím konstatovat, že ve Vašem případě by bylo nejjednodušší převést praxi lékaře
na právnickou osobu (např. s. r. o.) s tím, že prodej praxe by se vyřešil prodejem obchodního podílu a po dobu, než získáte atestaci, můžete provádět praxi jako zaměstnanec, respektive jako lékař s odbornou způsobilostí, ale pod odborným dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí v příslušném oboru.

Bylo by tedy ještě nutné získat odborný dohled, který nad Vámi bude v mezidobí dohlížet. Vzhledem k času, který uvádíte, však předpokládám, že není možné vše reálně provést, proto spíše apeluji na to dohodnout se s lékařem, zda by skutečně nebylo možné posunout datum ukončení činnosti.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?