Nárůstu pomohlo zvýšení horní hranice pro vstup do registru, která se změnila z 35 na 40 let. Jen z této věkové kategorie je 1132 nových dárců. Uvedli to zástupci registru na včerejší tiskové konferenci. K 1. září letošního roku měl Český registr dárců krvetvorných buněk 27.443 lidí. „Smyslem registru je, abychom našli co nejvhodnějšího dárce pro pacienta s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk,“ řekla vedoucí registru Marie Kuříková.
Vedle registru pražského IKEM existuje také Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74.056 dárců. Za prvních osm měsíců letošního roku v něm přibylo 4857 lidí.
Spárovat vhodného dárce s vhodným příjemcem není snadné. „Čím více dárců, tím větší naděje, že někdo z nich bude vhodný pro českého nebo i zahraničního pacienta,“ doplnila . Až pro 60 procent pacientů, kteří potřebují transplantaci kostní dřeně, existuje nejvhodnější dárce v zahraničí. Nejčastěji je to v Německu, případně v Polsku a někdy i v USA. Celosvětově je v registrech dárců více než 31 milionů lidí.
Přílivu nových dárců pomohla změna horní věkové hranice pro vstup do registru. Dříve to bylo 35 let, loni v listopadu ale registr umožnil vstup lidem do 40 let, respektive do 41. narozenin. „Myslím si, že to byl krok správným směrem,“ řekla koordinátorka registru Gabriela Hošková. Hranice pro vyřazení z registru se nezměnila, zůstává na 55 letech.
Druhý z registrů fungujících v ČR věkovou hranici pro vstup neposunul a ani to neplánuje. „Zacílení na co nejmladší (dárce) vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimální výsledek je vždy s dárcem do 35 let,“ vysvětlil tento krok již dříve jeho ředitel, hematolog Pavel Jindra. Hranici 35 let mají registry v Kanadě a Itálii, 40 let je horním věkem pro vstup v Belgii, Finsku či Norsku. Většina států západní Evropy má hranici výše, například Rakousko v 45 letech, Švýcarsko, Španělsko a Německo v 55 letech.
Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné a bezplatné. Jak upozornila Kuříková, vstupní vyšetření pro nové dárce se pohybuje v tisícikorunách a pojišťovny ho nehradí. Pražskému registru se díky spolupráci s Nadačním fondem Kapka naděje a společností Shell Czech Republic podařilo zajistit za uplynulých 12 měsíců peníze na testy pro 2000 lidí.
Ročně v Česku některým typem leukémie onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent.
poznámka