Máte úplnou pravdu. Osobní příplatek je sice fakultativní složkou platu, tedy složkou, na kterou není přímo ze zákona nárok, ale složkou, která se poskytuje zaměstnanci, jenž dlouhodobě dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků nebo plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci (§ 131 odst. 1 ZP). Osobní příplatek nemá sloužit k zohlednění jednorázového zvýšení výkonnosti zaměstnance, ale k ocenění kvality a množství vykonávané práce, která má dlouhodobý charakter.
ZP proto pro poskytování osobního příplatku vyžaduje, aby zaměstnanec dlouhodobě dosahoval velmi dobrých pracovních výsledků. Pojem „dlouhodobě“ ZP blíže nedefinuje a ponechává na zaměstnavateli, jak dlouhou dobu považuje za dostatečnou pro zapracování zaměstnance a pro posouzení jeho výkonnosti. Protože se předpokládá, že individuální pracovní schopnosti zaměstnance se v krátkém časovém období nemění, nepředpokládá ani platná právní úprava, že by zaměstnanec po zapracování odváděl v jednotlivých měsících práci výrazně odlišné kvality. K ocenění mimořádného zvýšení pracovního výkonu nebo kvalitního splnění určitého konkrétního úkolu slouží jiná nenároková složka platu, a to odměna.
Postup při zvýšení, snížení, nebo dokonce odejmutí osobního příplatku ZP výslovně neupravuje. I v tomto případě je třeba vycházet z podmínek stanovených pro poskytování osobního příplatku a z posouzení, zda důvody pro jeho poskytování trvají, popřípadě zda jsou dány důvody pro jeho změnu. Stejně jako určení výše osobního příplatku, předpokládá i každá změna jeho výše ze strany zaměstnavatele porovnání výsledků dosahovaných při plnění pracovních úkolů jednotlivými zaměstnanci z hlediska množství a kvality.
V rozporu s principy ustanovení § 131 ZP je však snížení nebo odejmutí osobního příplatku na předem stanovenou dobu z důvodu nedostatku finančních prostředků. Každou změnu osobního příplatku musí zaměstnavatel zaměstnanci písemně oznámit (aktualizovat platový výměr) a zdůvodnit, a to nejpozději v den, kdy dochází ke změně. Protože nepředpokládám, že byste se chtěla se zaměstnavatelem soudit, doporučuji se obrátit na odbory (pokud u vás působí), protože ty projednávají se zaměstnavatelem tyto otázky, a řešila byste pak celou záležitost za pomoci odborů.