První pacient dostal v IKEM přístroj loni 9. července, ČR je mezi prvními na světě, kde byl v léčbě využit.
IKEM se podílel na vývoji přístroje. Průměrný věk pacientů, kteří HeartMate III v klinické studii dostali, je 69 let, 80 procent jsou muži. Častěji než ženy je totiž postihuje srdeční selhání.
„Na západ od nás je forma využití levostranné srdeční podpory běžná. Důvodem omezení v Česku je absence úhrady pro pacienty bez výhledu transplantace. To bychom rádi změnili. I ti, kteří jsou pro vyšší věk nebo prodělanou rakovinu nevhodní pro transplantaci, by měli dostat šanci na kvalitní život,“ uvedl Pirk.
Tzv. destinační léčba by podle předsedy České kardiologické společnosti profesora Miloše Táborského ročně mohla pomoci 40 lidem. „Je důležité, aby zůstala vyhrazena dvěma centrům, IKEMu a brněnskému Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH), která mají největší zkušenosti s výběrem vhodných kandidátů,“ zdůraznil.
Využití léčby včetně úhrad od pojišťoven je součástí koncepce použití mechanických srdečních podpor, kterou nyní dokončuje Česká společnost kardiovaskulární chirurgie.
Oproti předchůdci je HeartMate III. pro pacienty komfortnější a snadněji implantovatelný, z těla vede jen napájecí kabel, výdrž baterie je delší. Dává se na srdce, nevytváří se podkožní kapsa, u níž je riziko infekčních komplikací. Unikátní je plně magnetické zavěšení turbíny čerpadla.
„Jako jediný přístroj svého druhu umožňuje tvorbu umělé pulzní vlny, což má pro tělo řadu výhod,“ uvedl zástupce přednosty kardiocentra evropské studie Ivan Netuka a dodal, že pacienti prošli šestiměsíčním hodnocením, data se vyhodnocují. Cílem je získat pro přístroj certifikát, který by od října umožnil jeho uvolnění do praxe.