Přístroje zdravotnické techniky ve statistikách OECD

19. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V porovnání se státy bývalého východního bloku má z hlediska vybavenosti přístroji Česká republika spíše nadprůměrnou pozici. Srovnávání relací počtu přístrojů na milion obyvatel je mezi státy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) z metodologického hlediska problematické...


Výběr ze statistické databáze Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj

zejména vzhledem k neúplnosti souboru dat, ale také kvůli jeho nesourodému charakteru (například Velká Británie nezapočítává přístroje v soukromých zařízeních).

I přes uvedené problémy srovnání přináší cenné poznatky nejen o situaci v jednotlivých státech, ale také o postavení ČR v porovnání jak s dalšími bývalými státy socialistického bloku a západní Evropy, tak i s mimoevropskými zeměmi (USA, Jižní Korea…).

ČR je ve srovnání s ostatními státy OECD dlouhodobě nejhůře vybavena přístroji magnetické resonance (viz graf 1), relativně nejvíce pak disponuje radioterapeutickými přístroji (viz graf 4). Mezi lety 1996-2002 rostl v ČR počet všech pro účely tohoto článku vybraných typů přístrojů - sledoval tak trend ostatních zemí OECD.

Výjimečně docházelo k redukci zařízení (například MRI a CT v USA, radioterapeutické vybavení ve Francii a na Islandu nebo jednotky pro hemodialýzu ve Švýcarsku). Největší zvýšení zaznamenala ČR u přístrojů pro radioterapii (viz graf 4).

Nejrychleji se vyvíjely počty přístrojů na milion obyvatel v případě magnetické resonance a tomografů, ve sledovaném období o 84,6, respektive 51,8 % (viz graf 1 a 2), ale například v Polsku vybavenost těmito zařízeními vzrostla 9x, respektive 20x.

V rámci zemí OECD z bývalého východního bloku (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko) má ČR podle vybavení zdravotnických zařízení spíše nadprůměrnou pozici, pouze na Slovensku je významně více lithotryptorů. Nejvíce zaostává Polsko, a to především v oblasti přístrojů pro magnetickou resonanci a hemodialýzu.

Pozn. k datům: jsou zahrnuty přístroje, jejichž výkony jsou hrazeny programem Medicare (Austrálie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích i ambulantním sektoru (Kanada);

jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče, přístroje ve vojenských nemocnicích nejsou zahrnuty (Německo); nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských nemocnicích a privátních diagnostických centrech (Řecko); nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských a železničářských nemocnicích (Maďarsko);

do roku 1999 jsou zahrnuty pouze přístroje v nemocnicích, od roku 2002 jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích a na klinikách (Japonsko); nejsou zahrnuty přístroje za privátní sektor (Velká Británie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče (USA). 1 Data za Francii, Německo a USA jsou za rok 2001.



Graf 2 - Počítačová tomografie ve státech OECD v letech 1966 a 2002 - počet přístrojů na milion obyvatel

Zdroje: OECD Health Data 2004. Orosz, E., Burns, A.: THE HEALTHCARE SYSTEM IN HUNGARY ECONOMICS DEPARTMENT WORKING PAPERS NO. 241, Paris, OECD 2000.

Pozn. k datům: jsou zahrnuty přístroje, jejichž výkony jsou hrazeny programem Medicare (Austrálie); jsou zahrnuty přístroje ve všech zdravotnických zařízeních (Francie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče, přístroje ve vojenských nemocnicích nejsou zahrnuty (Německo); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích a na klinikách (Japonsko); jsou zahrnuty také přístroje v privátním sektoru (Mexiko); jsou zahrnuty přístroje ve veřejném i soukromém sektoru (Slovensko); nejsou zahrnuty přístroje v soukromém sektoru (Velká Británie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče (USA).

Pozn. k datům: jsou zahrnuty přístroje pouze v nemocnicích akutní péče, přístroje ve vojenských nemocnicích nejsou zahrnuty (Německo); nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských a železničářských nemocnicích (Maďarsko); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče (USA). 2 Data za Kanadu, Německo a Řecko jsou za rok 2001.

Pozn. k datům: nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských nemocnicích (Německo); nejsou zahrnuty přístroje v privátních diagnostických centrech a vojenských nemocnicích (Řecko); nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských a železničářských nemocnicích (Maďarsko); nejsou zahrnuty přístroje v privátním sektoru (Velká Británie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče (USA). 3 Data za Německo, Itálii Turecko a USA jsou z roku 2001.

Pozn. k datům: nejsou zahrnuty přístroje ve vojenských a železničářských nemocnicích (Maďarsko); nejsou zahrnuty přístroje v oblasti self-care (Japonsko, Nizozemsko); nejsou zahrnuty přístroje v nemocnicích spravovaných ministerstvy obrany a vnitra a přístroje na psychiatrických klinikách (Polsko); jsou zahrnuty pouze přístroje v nemocnicích, nejsou zahrnuty přístroje v Katalánsku (Španělsko); nejsou zahrnuty přístroje v privátním sektoru (Velká Británie); jsou zahrnuty přístroje v nemocnicích akutní péče (USA). 4 Data za Kanadu, Francii, Itálii a USA jsou z roku 2001.

Pozn. k datům: nejsou zahrnuty přístroje v soukromém sektoru (Velká Británie). 5 Data za Kanadu, Turecko a USA z roku 2001.

Mgr. Miroslav Barták

Mgr. Pavlína Horáková

Institut zdravotní politiky a ekonomiky


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?