„V celé ČR máme asi čtyři tisíce nemocných, drtivá většina je v uvedených krajích. Jsou to hlavně mladí muži ve věku od 19 do 23 let. Proto všem mužům v tomto věku v těchto krajích - a mělo by jich být zhruba 200 000 - doporučujeme mimořádné dobrovolné očkování,“ řekl Právu v pondělí hlavní hygienik republiky doktor Michael Vít.
Hygienici zatím nevědí, proč epidemie ve čtyřech krajích vypukla. „Pravidelně očkujeme děti od roku 1987. Někteří v uvedené kategorii mužů se do toho buď nevešli, nebo očkováni byli, ale vakcína nebyla účinná. Kdyby však byla systémově špatná vakcína, tak by byla plošná epidemie v celé republice. Ale protože je ohraničena jen čtyřmi kraji, mohlo dojít k tzv. poruše teplotního řetězce,“ řekl Vít.
Vysvětlil, že vakcína se musí skladovat při teplotě -2 až -20 stupňů, jinak se znehodnotí. „Zjišťujeme, zda nemohlo někde dojít k poruše tohoto režimu. Tenkrát vakcína byla v lékárnách, u praktických a dětských lékařů, všude mohlo k poruše skladovacích podmínek dojít,“ uvedl.
Hygienici a lékaři jdou nyní do lékařských záznamů nemocných. Není však jisté, zda v nich bude přímo uvedena šarže vakcíny, kterou dostali.
Podle hlavního hygienika se podobná omezená epidemie příušnic jako u nás vyskytla loni nebo letos v USA, Německu, Polsku, Rakousku a ve Velké Británii. I tam bylo nejčastějším opatřením dobrovolné očkování proti příušnicím.
U mužů jsou příušnice nebezpečné, protože může dojít k zánětu varlat. „V ČR přibližně u osmi procent mužů ve věku 19 až 23 let skutečně došlo k jednostrannému zánětu varlat. Proto doporučujeme, aby se nechali jednorázově přeočkovat,“ řekl Vít.
Právo