Pro záchytku v Liberci byl červenec rekordní, projevilo se horko

8. 8. 2013 5:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Pro záchytnou stanici v liberecké nemocnici byl červenec rekordní. Hospitalizovali tam 50 lidí, o pětinu více než v jiných měsících. Podle vedoucího záchytky Jaromíra Honse se projevilo horko i dovolené.


„Na vyšším počtu klientů se podílí zvýšená konzumace alkoholických nápojů v horkých letních dnech a zřejmě v souvislosti s dovolenými vidíme také více klientů v průběhu pracovních dní,“ upřesnil Hons.

I přes tyto poznatky je podle něj obtížné dopředu odhadnout, kdy bude služeb záchytné stanice potřebovat větší počet opilých lidí. Například oblíbený hudební festival Benátská noc neměl zásadní vliv. „Byli jsme připraveni na možný zvýšený počet klientů, ale na provozu naší záchytné stanice se tato akce neprojevila nijak výrazně,“ konstatoval Hons.

Některé opilce museli s ohledem na míru opilosti umístit na jednotce intenzivní péče interního oddělení. V horku proto lékaři doporučují, aby lidé konzumovali alkohol pouze v rozumné míře. „Lidé by se měli především hydratovat vodou a minerálkami a konzumaci alkoholu pokud možno odložit až na večerní hodiny, kdy jsou teploty nižší. Množství alkoholu by pak mělo být přiměřené snášenlivosti každého jedince. Riziko intoxikace působící zdravotní komplikace je v těchto dnech daleko vyšší,“ varoval primář.

Kapacita liberecké záchytné stanice je deset lůžek. „Nejvyšší počet, který jsme zaznamenali během jedné noční směny, byl šest přijatých klientů,“ dodal Hons. Cena pobytu za jednu noc strávenou na záchytné stanici je 3500 korun. Pokud je nutné i toxikologické vyšetření krve, cena se zvyšuje o dalších 550 korun. Od začátku roku na záchytku umístili zhruba 250 lidí, za svůj pobyt zaplatilo zhruba 23 procent z nich. „To je podobná úspěšnost ve srovnání s ostatními záchytnými stanicemi v České republice,“ řekla mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Záchytka v Liberci je jedinou v kraji, ve stotisícovém městě ji obnovili po 12 letech. Slouží ale jen pro Liberecko, Jablonecko a Turnovsko, na Semilsku a Českolipsku se kvůli vzdálenosti musejí o opilé dál starat nemocnice. Na péči o opilce Liberecký kraj záchytné stanici a nemocnicím přispívá ročně částkou pět milionů korun.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?