Asociace navrhuje výsluhy ve výši 5000 korun měsíčně. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) by mohly řešit nedostatek sester ve třísměnném provozu v nemocnicích. Aktuálně jich chybí v nemocnicích asi 2500.
„Zadali jsme Ústavu zdravotnických informací a statistiky, aby propočetl, kolik takových sester je a kolik by to stálo. Analýzu bychom mohli mít v řádu týdnů,“ řekl ministr novinářům. Podle něho jde však stále jen o jednu z možností.
Výsluhový příspěvek pobírají například bývalí policisté, vojáci, hasiči nebo celníci. Nárok na něj vzniká po skočení služebního poměru trvajícího minimálně 15 let.
Podle posledních státních statistik za rok 2016 bylo v Česku asi 83.000 pracovních úvazků zdravotních sester a porodních asistentek. Za posledních pět let jich ubylo zhruba o 700. Na nedostatek sester si stěžují především nemocnice a další lůžková zařízení.
Zvýšení počtu sester si minulé vedení ministerstva zdravotnictví slibovalo od zjednodušení vzdělávání sester a zvýšení tarifních platů. V posledních dvou letech dostaly sestry přidáno deset procent k tarifu, přislíbeno mají i na příští rok. Sestry ve třísměnném provozu dostaly navíc přidáno loni v červenci dalších 2000 korun měsíčně.
U sester činí tarif asi 65 procent mzdy. K tomu mají osobní ohodnocení nebo příplatky za přesčasy. Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu.
Průměrný hrubý plat sester byl loni na podzim podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky téměř 28.500 Kč. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun, v nestátní 25.434 Kč.