Díky rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje se soukromí lékaři v Havířově, kteří sídlí v ordinacích, které jsou majetkem kraje, dostali do situace, která ohrožuje jejich činnost. Neumím si představit, že by o ordinacích měl rozhodovat úředník krajského úřadu a na naprosto vedlejší kolej by měl být postaven požadavek zajištění dostupné lékařské péče pro pacienty, kterým by někdo sebral jejich lékaře jen proto, že kraj chce najednou prodat tato zdravotní střediska.
Vznikají různé úvahy, proč tomu tak je. Jedním z důvodů může být okolnost, že o privatizaci zdravotních středisek má zájem silná firma, která podniká ve zdravotnictví, která kromě toho, že v budoucnu bude určovat soukromým lékařům novou výši nájmu, která bude výrazně vyšší, než je stávající, zajistí lékařům i některé další činnosti, které souvisí s nezbytnými zdravotními vyšetřeními, takže přínos pro firmu bude mnohonásobně vyšší. Obchodní zájmy tak výrazně převáží nad zájmy pacienta.
Je nezbytné si položit otázku, proč tomu tak je. Od voleb neuplynuly ani dva měsíce, kdy v rámci předvolební kampaně byli využiti i soukromí lékaři, jejich jménem pánové Pekárek, Chudoba, společně se senátorem Julínkem, stínovým ministrem ODS, za výrazné podpory hejtmanů krajů, organizovali v Praze týden zdravotnického neklidu, který směřoval jak proti ČSSD, tak i proti ministru Rathovi.
Proti ministrovi byla vznášena nesmyslná obvinění, že se snaží poškodit soukromé lékaře tím, že jim VZP neobnoví smlouvy, že platby od této pojišťovny přicházejí soukromým lékařům s výrazným zpožděním, že připravovaná léková vyhláška bude mít výrazně negativní dopad na pacienty, že výměna paní Musílkové na postu šéfa VZP byla politická msta a ne nutné opatření, které vyplývalo z toho, že hospodaření VZP za jejího vedení představovalo spíše peněžní samoobsluhu pro vybrané klienty, než řádně vedenou firmu s ročním rozpočtem vyšším, než 100 miliard Kč. Možná, že někteří z lékařů, kteří se dnes bojí o svou ordinaci, uvěřili této kampani a podporovali ji, se dnes nestačí divit, komu a jak naletěli.
Situace je naprosto jiná, než jak byla prezentována před volbami. Zdravotní pojišťovny v současné době uzavírají nové smlouvy se soukromými lékaři. Lékaři, kteří se budou smluv držet, je mají prakticky na doživotí. Platby od pojišťoven přicházejí lékařům bez dříve běžných zpoždění, nová léková vyhláška nezpůsobila mezi pacienty žádné pozdvižení, VZP po mnoha létech šéfování paní Musílkové, kdy každý rozpočet končil v hluboké ztrátě, vykázala pod vedením p. Horáka za pololetí zisk 2 miliardy Kč. Zůstává však otázkou, jak posuzovat návrh krajského úřadu na prodej zdravotnických zařízení, v jehož důsledku někteří soukromí lékaři v Havířově nebudou mít kde ordinovat, a důsledky tohoto stavu ponesou především pacienti. Zda tento záměr není v rozporu s tím, co krajští hejtmani prohlašovali před volbami.
Předpokládám, že na základě intervencí Městského úřadu v Havířově a dalších institucí, které se plně postavily na stranu soukromých lékařů a jejich pacientů, se podaří zvrátit nesmyslné rozhodnutí kraje o prodeji středisek, kdy jedinou motivací bylo získání peněz a ne zajištění nezbytných zdravotních služeb.
Z těchto několika postřehů o postojích krajského úřadu k problematice zajištění dostupné lékařské péče pro každého občana v Havířově si každý občan může vytvořit vlastní názor, jak dalece se mohou různit politické proklamace od reálného života. Při komunálních volbách by neměli voliči na tento záměr krajského úřadu, který je plně ovládán pravicovými stranami, zapomenout.
Břetislav Petr, Havířovský deník
poslanec ( ČSSD)