Podle našich expertů je stávající legislativní úprava naprosto dostačující, protože umožňuje lékaři vystavit pro pacienta lékařský předpis (recept na léky) „po dohodě s pacientem, v listinné nebo v elektronické podobě“.
Všechny „argumenty“ zastánců eReceptu v jeho prospěch byly již v průběhu posledních 4 let, kdy měl systém ePreskripce podle zákona o léčivech fungovat, různými oponenty opakovaně vyvráceny, takže je zřejmé, že v celé kauze jde o něco jiného.
Za posledního cca 1,25 roku bylo podle údajů v médiích z celkem 92,5 mil. receptů (74 mil. receptů, vystavovaných v ČR ročně, krát 1,25 roku) 369 lékaři a některými nemocnicemi, nucenými jejich zřizovateli k používání eReceptu, vystaveno pouze 256 463 eReceptů, tj. 0,27% celkového množství.
Z toho byly na 128 467 eReceptů v 312 lékárnách vydány předepsané léčivé přípravky v celkové výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění 52 107 956 Kč tj. 0,15% výdajů ZP na léky na recepty.
Vývoj systému ePreskripce stál již 220 mil. Kč a podle záměru MZ ČR na elektronizaci zdravotnictví, která má nahradit zkrachovalý IZIP, má další z řady úprav ePreskripce, podle rozpočtu vítězného návrhu na „Hospodárné a funkční elektronické zdravotnictví“, stát během 15 měsíců dalších 350 mil. Kč a 80 mil. Kč na roční provoz.
Je tedy zřejmé, že skutečným důvodem pro nařízení povinného vystavování eReceptů lékaři a to bez souhlasu pacientů, je snaha zakrýt již zbytečně vyhozené stovky mil. Kč na obdobně „funkční“ projekt, jako byl IZIP.
Předkladatelé si zřejmě neuvědomují, že zdravotní péči si platí pojištěnci formou povinného veřejného zdravotního pojištění, které pojišťovny pouze spravují a lékaři, vč. dalších zdravotnických subjektů poskytují pacientům službu hrazenou pojišťovnami z peněz pojištěnců. Jinak řečeno, zdravotní péče je hrazena solidárně z veřejných zdrojů a nikoliv ze soukromých zdrojů některých poslanců nebo třeba farmaceutických firem.
Zatímco ve 240 mld. Kč zdravotního pojištění ročně se peníze na lepší platy lékařů nenajdou a některé nemocnice, vč. řady oddělení dalších nemocnic se mají rušit, tak poslanci, o jejichž duševním zdraví by bylo možné s úspěchem pochybovat, chtějí uzákonit povinnost lékařů a pacientů na využívání systému, který je při 46 500 lékařů, majících právo předepisovat receptry, v praxi nerealizovatelný a skončí tedy velkou blamáží.
Svaz pacientů ČR varuje před postupem, který navrhují výše zmínění poslanci, odmítáme diktát politiků a podnikatelů proti zájmům poskytovatelů zdravotní péče a spotřebitelům – příjemcům zdravotní péče.
V demokratické společnosti je totiž diktát, zvolený předkladateli pozměňovacího návrhu, naprosto nepřípustný.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.