Projekt má zlepšit péči o duševní zdraví těhotných žen

18. 4. 2019 8:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Zlepšit péči o duševní zdraví těhotných žen v České republice má nový projekt vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Zhruba u pětiny budoucích matek se v posledních měsících těhotenství vyskytují úzkostné poruchy, u desetiny se rozvinou příznaky deprese. Přibližně jedno procento žen v těhotenství postihují závažné psychotické poruchy. Vědci z NUDZ proto vytvořili pilotní projekt zjišťování psychických obtíží v těhotenství a po porodu, testují jej v neratovické porodnici, informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.


Podle odborníků je v Česku je problematika psychických poruch v období od počátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte výrazně podceňována.

"Duševní zdraví ženy v tomto období je přitom extrémně důležité pro komplexní vývoj dítěte. Nesmíme také zapomínat na to, že duševní onemocnění u ženy značně ovlivňuje i život jejího partnera a nejbližší rodiny. Výzkumníci z London School of Economics vyčíslili celospolečenský dopad duševních nemocí v těhotenství a po porodu, které se vyskytnou ve Velké Británii za jeden rok, na 8,1 miliardy liber," uvedl Antonín Šebela z NUDZ. Podle něj u nás dosud neexistuje v této oblasti systematická primární prevence a je také málo informací dostupných pro veřejnost.

S novou screeningovou metodou (metoda vyhledávající časné formy nemoci) se nastávající maminky mohou poprvé setkat při přihlášení k porodu v neratovické nemocnici, a to v případě osobního přihlášení i prostřednictvím internetového formuláře. Poté při kontrole ve 36. týdnu těhotenství a před propuštěním z porodnice vyplní žena screeningový formulář na tabletu, který ji předá nemocniční sestra. Druhý den přijde ženě a ambulanci NUDZ e-mail s výsledky. "V případě, kdy je vše v pořádku, je automaticky odeslán e-mail s negativním výsledkem a poděkováním za spolupráci. V případě pozitivního screeningu je žena pomocí automatického emailu informována o tom, že se jí ozve sestra z perinatální ambulance NUDZ a nabídne podrobnější vyšetření u nás v ambulanci," vysvětlil Šebela.

Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení neratovické nemocnice Stanislava Martana pacientky možnost zjistit včas depresivní a úzkostné stavy uvítaly. Vědci z NUDZ by proto rádi projekt rozšířili i do dalších porodnic, dokončují také přípravu pilotního projektu pro screening v gynekologických ambulancích. Vzniknout má i webová aplikace pro veřejnost.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?