Papilomavirem (HPV) se do 50 let věku nakazí 80 procent sexuálně aktivních žen. Vlastní imunita se většinou s nákazou vypořádá, ale ne vždy. Ročně je na celém světě 529.000 případů rakoviny čípku, po rakovině prsu je to druhá nejčastější příčina úmrtí na zhoubný nádor u žen.
„Světová zdravotnická organizace označuje HPV a rakovinu čípku dokonce za pandemii. Lidé si většinou neuvědomují, že zabíjí často ženy v produktivním věku, kdy se starají o rodinu,“ uvedl místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Připomněl, že vyspělé země a také mnohé rozvojové zavedly plošné preventivní programy, případně je rozšiřují. Pravidelné roční prohlídky u gynekologa se doplňují očkováním dívek před zahájením sexuálního života. Očkovat se mohou i dospělé ženy, jim ale pojišťovny vakcínu nehradí.
ČR má plošné programy v rámci primární i sekundární prevence. Při prohlídkách u gynekologa mají ženy zdarma screening rakoviny čípku, na tyto prohlídky ale chodí pravidelně jen každá druhá žena.
Podobně jen polovina dívek, jimž pojišťovna hradí očkování, je skutečně podstoupila. Nic neplatí za vakcínu Cervarix, která chrání proti HPV 16 a 18, za příplatek v řádu stokorun mohou být očkovány vakcínou Silgard, která působí proti HPV 6, 11, 16 a 18.
Plošné očkování žen zavedly vedle většiny evropských zemí také USA, Austrálie, Kanada či řada afrických zemí. Očkování chrání ženy také proti rakovině pochvy, muže chrání proti rakovině penisu a obě pohlaví proti rakovině konečníku či hrtanu. Proti těmto nádorům žádný screening zaveden není, přitom jich v populaci přibývá.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).