která u mužů může vést k neplodnosti.
„Během prvních dvou dnů byla vyčerpána dostupná zásoba v Česku. Další vakcína musí teprve být vyrobena, zdravotní ústavy v krajích ji obdrží počátkem příštího týdne,“ sdělil dnes Vít ČTK prostřednictvím mluvčí ministerstva Jany Kocové.
Podle Víta bylo letos v Česku zatím 4000 nemocných, drtivá většina v krajích, kde nyní doporučil očkování. V současnosti již epidemie ustává. Epidemiologové, jež ČTK oslovila, proto Vítův krok zpochybnili a vidí za ním obchodní tah. Podle nich nemá cenu očkovat, když epidemie už skončila. Hlavní hygienik není epidemiolog a s nikým z nich se prý neporadil. Reakci Víta se ČTK nepodařilo sehnat.
Oslovení epidemiologové se podivili také tomu, že si muži mají očkování platit, dávka vyjde zhruba na 250 korun. Jestliže je to skutečně tak vážné, proč stát vakcínu nezaplatí, ptají se odborníci. Strašení lidí po epidemii považují za zbytečné, zvláště když následky v podobě neplodnosti má po prodělání příušnic pár promile pacientů.
V Česku se proti příušnicím očkují všechny děti od roku 1987. V některých případech zřejmě vakcína nezabrala, Vít to přikládá tomu, že ve zmíněných čtyřech krajích nebyla správně skladována. Látka musí být uložena při teplotě minus dva až minus 20 stupňů Celsia, jinak se znehodnotí. V lékárnách a ordinacích praktických a dětských lékařů však mohl být narušen „chladový řetězec“.
Epidemie příušnic se objevuje v Česku zhruba jednou za deset let. Poslední velká epidemie byla v letech 1995 až 1996. Současná není podle Víta tak rozsáhlá, aby vyžadovala povinné mimořádné přeočkování celé populace.
ČTK