„Vzhledem k tomu, že by to bylo opravdu na bedrech města, a to de facto z 90 procent, tak od té myšlenky ustoupíme. Minulý týden jsem o tom jednal s panem ředitelem nemocnice, víceméně situace u nich je podobná,“ uvedl Podhola.
Nemocnice ani město by podle něj nemohly počítat s příspěvkem od kraje, který už dotuje ostatní záchytky v regionu. „Kdybychom to měli provozovat my, tak je to další věc, která nám bude zvyšovat pohledávky. Protože vymoci z někoho sedm tisíc za nocleh, je nemožné,“ podotkl starosta Jaroslav Hlavnička (Volba pro město).
Benešovští strážníci a policisté musejí vozit podnapilé lidi do Příbrami nebo do Kolína, což je dost daleko. Hlídku to zaměstná minimálně na čtyři hodiny a nemůže být vyslána k jiným zásahům.
Ve Středočeském kraji je protialkoholní záchytná stanice ještě v Mladé Boleslavi. Kraj záchytkám každoročně přispívá na provoz po milionu korun, další peníze přidávají města i obce v okolí. Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) ČTK už dříve řekla, že Benešov s krajem oficiálně o záchytce nejednal. O omezování peněz pro současné stanice podle ní hejtmanství neuvažuje.
Tři středočeské protialkoholní stanice zaznamenaly v loňském roce nárůst počtu klientů. Do péče zdravotníků se dostalo 966 lidí, o 56 více než předloni. Téměř deset procent tvořily ženy. Noc v zařízení stojí až 4000 korun, zhruba polovina lidí ale složenky dobrovolně neplatí.