Celková šance na vyléčení závisí především na tom, v jakém stadiu bylo onemocnění zachyceno.
„Jestliže se onemocnění zachytí v časných stadiích, je protonovou terapií vyléčeno až 99 % pacientů.
Díky protonům je možné rakovinu prostaty vyléčit bez hospitalizace a za plného pracovního nasazení,“ uvádí MUDr. Jiří Kubeš, Ph. D., primář Proton Therapy Center Czech. A dodává: „Naše vybavení, výsledky a profesionální přístup nás řadí mezi nejmodernější centra světa.“
Příčina vzniku rakoviny prostaty
Příčina vzniku rakoviny prostaty je genetická. Vyšší riziko mají ti, v jejichž rodině se toto onemocnění již vyskytlo. Za tím, že stoupá počet pacientů s karcinomem prostaty, daleko víc stojí stárnutí populace a péče jiných odborností.
Riziko roste s věkem
Riziko, že muži onemocní rakovinou prostaty, roste s přibývajícím věkem. Ve věkové skupině 40–60 let hrozí rakovina prostaty každému devětatřicátému, u šedesátiletých už je ale riziko 85 %, u osmdesátiletých dokonce až 98 %.
U mužů pod čtyřicet je pravděpodobnost sice menší, ovšem karcinom je agresivnější, a tedy i nebezpečnější.
Prevence je základ
Klíčová je, stejně jako u jiných onkologických onemocnění, prevence.
Po padesátce by proto mělo být samozřejmostí, že muži každý rok podstoupí vyšetření u urologa. Zpozornět by měli také muži po čtyřicítce, a to v případě, že se u nich v rodině již karcinom prostaty vyskytl. Potom je namístě chodit na pravidelná vyšetření.
Protonová terapie: přesná a šetrná metoda
Mezi nejvíce rozšířené metody léčby rakoviny prostaty patří operace, fotonová radioterapie, brachyterapie a aktivní sledování nízkorizikového karcinomu prostaty. Tyto metody však s sebou, bohužel, nesou řadu rizik a navzdory technologickému pokroku i řadu komplikací. Ke standardním metodám léčby dnes již bezpochyby patří protonová radioterapie, která se vyznačuje svou účinností a šetrností ke zdravým orgánům.
Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná metoda léčby rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Pravděpodobnost vyléčení, měřená v 5letém přežití bez PSA relapsu, je podle posledních publikovaných dat pro nízce rizikové karcinomy prostaty 98–99 %, pro středně rizikové karcinomy prostaty 90-95 % a pro vysoce rizikové karcinomy prostaty mezi 75–85 %.
„Protonový paprsek díky zacílení přímo do nádoru minimalizuje ozáření okolních zdravých tkání a orgánů a významně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků léčby,“ uvádí MUDr. Jiří Kubeš. Běžné ozařování zasáhne i část zdravé tkáně v okolí nádoru, kde je ozáření nežádoucí.
U chirurgického zákroku platí, že operace sama o sobě je poměrně náročná, vyžaduje hospitalizaci a rekonvalescenci. Nezanedbatelné procento pacientů má potom dlouhodobější problém s močovou inkontinencí, poměrně vysoké procento pacientů má problémy s erekcí, a to i trvalého charakteru.
Určitá část nemocných, kteří absolvují operační zákrok, je rovnou směrována k zajišťovacímu ozáření, protože onemocnění bylo rozsáhlejší, než se předpokládalo.
Protonová léčba je ve světě stále více uznávanou a preferovanou metodou.
Studie potvrdily až 97% úspěšnost protonové léčby. Výhody jsou zřejmé, a proto se otevírají a plánují stále nová a nová centra. V současnosti je otevřeno 79 center, 44 je těsně před otevřením a další desítky jsou jich naplánovány.
Výhody protonové léčby:
• ambulantní léčba • 99 % pacientů netrpí inkontinencí • až 97 % pacientů netrpí impotencí
O autorovi| MUDr. Jiří Kubeš, Ph. D., primář protonového centra v Praze