Za neúčast na provozní schůzce mi bylo pohroženo potrestáním. Zároveň byl vrchní sestrou vydán příkaz, který musely sestry podepsat. V příkazu stálo, že podle vyjádření právníka nedochází k porušení zákoníku práce tím, že jsou plánované provozní schůzky před noční směnou a po ní. Vzhledem k tomu, že čas strávený na pracovišti provozní schůzkou je zaplacený, jedná se o nařízený výkon práce mimo rozepsané směny a dostatečně dopředu nahlášený, proto jsou všichni povinni se těchto schůzek zúčastňovat. Totéž vyplývá i z náplně práce jednotlivých pracovníků.
Můžete mi prosím odpovědět na následující dotazy související s touto problematikou?
1. Porady zaměstnavatel organizuje od 14.00 hodin. Na noční dvanáctihodinovou směnu nastupuji v 17.45 hodin. Je to v souladu se ZP?
2. Jsem povinna se zúčastňovat těchto schůzek ve svém osobním volnu?
3. Je provozní schůzka naplněním ZP § 93 – Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.
4. Je-li účast na provozní schůzce formulována podle příkazu vrchní sestry jako nařízený přesčas, musím jej dostat zaplacený jako přesčas s 25% příplatkem?
Prosím o celkové zhodnocení. Velice vám děkuji za odpověď.
Anonymní příspěvek
Děkuji za vaše dotazy. Pokusím se na ně odpovědět a celou problematiku shrnout.
Pokud rozumím vašemu dotazu správně, končíte noční směnu v 6 hodin ráno. Provozní schůzky se konají ve 14 hodin, to znamená, že zkrácený 8hodinový odpočinek mezi dvěma směnami, který je zakotven v § 90 odst. 2 písm. c) zákoníku práce, je v tomto případě dodržen. V případě, že by zaměstnavatel nařizoval provozní schůzky před uplynutím těchto 8 hodin, například na 13.30 hodin, postupoval by v rozporu se zákoníkem práce. Podle zákoníku práce byste měla mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Tento odpočinek může být ve výjimečných případech zkrácen, a to za dodržení podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení.
Ve vašem případě je provozní schůzka nařízena na 14. hodinu (tj. 8 hodin po první noční službě). Pracujete pak 1–1,5 hodiny přesčas. V 18 hodin nastupujete druhou noční službu, která končí ráno v 6 hodin. Po této druhé noční službě je zaměstnavatel povinen vám odpočinek prodloužit (tj. 12 hodin + 1–1,5 hodiny za práci přesčas). Jinými slovy – třetí noční službu by bylo možné „nařídit“ až od 19.30 hodin. Účast na pracovních poradách (provozních schůzkách) je bezesporu výkonem práce. V případě, že jsou tyto porady konány v době osobního volna zaměstnance, jedná se o práci přesčas.
Práci přesčas definuje zákoník práce tak, že je to práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci odměňovanému platem část platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Zaměstnavatel a zaměstnanec se však mohou dohodnout na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas.
Práci přesčas je možné nařídit jen z vážných provozních důvodů. Samozřejmě je otázkou, zda je v tomto případě naplněn zákonný požadavek „vážné provozní důvody“ a zda provozní schůzky nelze konat v jiném čase. Vzhledem k náročné práci ve zdravotnictví, trojsměnnému provozu bych se spíše přikláněla k názoru, že se nejedná o „šikanózní“ výkon práva zaměstnavatele a jde skutečně o legálně nařízenou práci přesčas, která však musí být adekvátně zaplacena.
Chápu, že provozní schůzka naplánovaná přímo mezi dvě noční služby je obtěžující, vysilující, a tudíž i neefektivní. Nevím, zda je možné se s vaší nadřízenou domluvit na tom, že v případech nočních služeb se zaměstnanci seznámí s výstupem z provozní schůzky písemně. Každopádně bych doporučovala ji nebo její přímou nadřízenou o to požádat. Nevyhoví-li vám, obávám se, že legálními prostředky je k tomu donutit nelze.
O autorovi: Mgr. Markéta Klánová, advokátka (Marketa. Klanova@dlapiper.com)