První česká nemocnice využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie

3. 9. 2015 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
V prostějovské nemocnici byl po rekonstrukci slavnostně uveden do provozu operační sál, ve kterém je vůbec poprvé v České republice použito unikátní antibakteriální sklo. Toto speciální sklo využívá antimikrobiální působení iontů stříbra, které ničí 99,9 % bakterií na jeho povrchu.


Centrální operační sál v Nemocnici Prostějov tak díky této technologii poskytne lékařům i pacientům hygienicky čisté a vizuálně velmi příjemné prostředí. Antibakteriální sklo, na nějž má patent společnost AGC Glass Europe, je dostupné v podobě čirých skel, zrcadel a lakovaných skel v mnoha barevných variacích.

„Bakterií se nikdy úplně nezbavíme a ani by to nebylo dobré, koneckonců nám pomáhají například s trávením. Ale v nemocnicích nám výrazně komplikují život a každé nové řešení, jak s nimi bojovat, vítáme,“ říká o problematice MUDr. Jiří Šťastný, primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov, a dodává: „Jsem opravdu rád, že právě naše nemocnice je první, která se může pochlubit, že využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie. Navíc sál se skleněnými obklady vypadá skvěle.“

V prostějovském operačním sále bylo instalováno celkem 72 m2 skla s antibakteriální úpravou v bílé a fuchsiové barvě. Většina těchto skel je opatřena i bezpečnostní fólií, která chrání proti vlhkosti a zároveň zajišťuje větší bezpečnost skla v případě rozbití.

„Antibakteriální sklo je zatím ještě relativní novinkou, ale po zkušenostech se zahraničními aplikacemi už teď můžeme říci, že se jedná o produkt budoucnosti. Nejen, že chrání před bakteriemi a plísněmi, ale navíc se jedná o produkt s vysokou estetikou,“ shrnuje výhody Ivan Zaykov, odborný poradce společnosti AGC Flat Glass Czech v oblasti antibakteriálních skel.

Antibakteriální sklo je nenáročné na údržbu a velmi snadno se čistí, takže může nemocnicím a dalším provozům s přísnými hygienickými nároky výrazně pomoci v boji s nozokomiálními infekcemi a stále odolnějšími bakteriemi. Ty jsou zodpovědné za to, že se např. pobyt pacientů v nemocnicích často prodlužuje, a tím se léčba prodražuje.

Celková investice včetně výroby skel a jejich instalace dosáhla výše 300.000 Kč.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?