Slovensko je první zemí EU, která tento lék nasadila v praxi. Český ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v březnu řekl, že ČR o něj zájem nemá. Lék Heberprot-P se používá při léčbě takzvané diabetické nohy, kdy pacientům s cukrovkou hrozí amputace. Při onemocnění dolních končetin dochází k infekci, postižení tepen a nervů či ke vzniku vředů. Diagnózou diabetické nohy trpělo na pětimilionovém Slovensku více než 8000 lidí, amputaci dolní končetiny podstoupilo na 4000 lidí.
Právě prešovská fakultní nemocnice byla prvním zdravotnickým zařízením na Slovensku, které lék začalo využívat při léčbě diabetiků. Nemocnice zveřejnila fotografie, podle kterých se hojení ran pacientů po nasazení léku zlepšilo.
„Osobně si myslím, že tento lék není všelékem, ale je výborný a patří do spektra komplexní léčby diabetické nohy,“ uvedl primář oddělení cévní chirurgie nemocnice Pavol Kováč.
Proces léčby kubánským lékem nemocnice již ukončila u osmi pacientů, u dalších šesti léčba ještě pokračuje. Lék používají také další dvě zdravotnická zařízení na Slovensku. Podle dřívějších informací slovenských medií se u několika pacientů vyskytla po aplikaci léku alergická reakce.
Dodáním léku Heberprot-P Kuba splácí svůj dluh vůči Slovensku. Kubánští experti letos v květnu začali školit slovenské zdravotníky na používání tohoto léku, který se aplikuje přímo do rány. Podle dřívějších informací slovenského ministerstva zdravotnictví lék využívají lékaři ve více než dvou desítkách zemí a léčbu podstoupilo přes 150.000 pacientů.
Na Slovensku mohou léčbu kubánským lékem dobrovolně podstoupit dospělí pacienti s většími ranami a po splnění dalších podmínek.
Český ministr zdravotnictví Ludvík po únorové návštěvě Kuby řekl, že lék Heberprot-P nemá registraci v EU a chybí mu i srovnání s existujícími preparáty. Kuba chtěla svůj dluh vůči ČR splácet rovněž dodávkami zmiňovaného léku.
poznámka