Dosud metoda POEM pomáhala jen nemocným achalázií, kteří nemohli vlivem poruchy pohyblivosti jícnu polykat. Nyní, téměř 3 roky po zavedení úspěšného programu, provedli 9. listopadu 2015 první miniinvazivní endoskopickou pyloromyotomii, a pomohli tak pacientce, která nemohla kvůli gastroparéze přijímat potravu.
Pacientka trpí poruchou vyprazdňování žaludku od roku 2011. „Byla jsem na operaci, při které mi lékaři museli odebrat část žaludku. Ta zbylá pak bohužel přestala fungovat. Nemohla jsem vůbec jíst, od ledna mi lékaři museli zavést už poněkolikáté výživovou sondu, abych do sebe dostala potřebné živiny. Bylo to hrozné, nikomu bych takový život nepřála. Tato operace pro mě byla obrovskou nadějí na normální život bez hadiček. Už týden po zákroku jsem se mohla normálně najíst. To je něco, v co jsem už téměř nevěřila. Teď jsem neskonale šťastná, že se to vše podařilo a těším se na každý další den,“ popisuje pacientka, u které IKEM historicky první G-POEM v České republice provedli.
Šťastná sedmnáctka
Zákrok trval 90 minut. „Velkou výhodou této metody je, že se provádí endoskopicky – to znamená, že se k žaludku dostáváme bez jakéhokoli řezu, jen skrze ústa a jícen. Pomocí několika malých řezů ve spodní části žaludku pak povolíme pylorus a tím ho zprůchodníme. Potrava ze žaludku se může dostat dál do střev a nemocní tak většinou mohou přijímat potravu jako dříve. Naše klientka byla teprve 17. pacientem na světě, který G-POEM podstoupil. Na celkové výsledky úspěšnosti metody je však ještě potřeba počkat, efekt můžeme zhodnotit až po 3 měsících. Z předběžných výsledků se ale zdá, že metoda je úspěšná a dokáže pomoci asi 70 procent pacientů, kteří by jinak byli odkázáni na nepříliš efektivní užívání léků nebo invazivnější chirurgický zákrok,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Martínek, Ph. D., z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM, který první G-POEM provedl v rámci klinického protokolu schváleného ministerstvem zdravotnictví a Etickou komisí TN a IKEM.
Jediní v ČR
Nová miniinvazivní metoda léčby gastroparézy navazuje na úspěšný program POEM (perorální endoskopická myotomie). „Tato metoda, která má na rozdíl od jiných způsobů léčby minimum komplikací, pomáhá v IKEM od prosince roku 2012 pacientům s achalázií. Ti mají patologicky zúžený jícen a nemohou polykat jídlo. My jim zavedeme do jícnu endoskop, zde pod sliznicí vytvoříme tunel a poté v tom místě přerušíme svalovinu. Tím jícen uvolníme. Za téměř 3 roky jsme metodou POEM pomohli už 116 pacientům. Úspěšnost metody je v IKEM i na jiných pracovištích na světě více než 90 procent což POEM řadí mezi ty nejefektivnější a nejbezpečnější,“ říká přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.
IKEM je zatím jediné pracoviště v ČR, které se na metody POEM a G-POEM zaměřuje. „Na tomto příkladu je jasně vidět medicínský pokrok – naši odborníci začali s tehdy ještě experimentální metodou POEM jícnu před 3 lety a dnes je tato forma léčby achalázie považována za standardní. IKEM je spolu s FN Motol navíc zařazen do mezinárodní studie, která se na možné výhody či nevýhody POEM oproti laparoskopické operaci zaměřuje a jejíž výsledky by mohly být známé už příští rok. Věřím, že i tato novinka bude stejně úspěšná, pacientům nabídne méně náročnou a téměř bez bolestnou variantu léčby a také pomůže ušetřit peníze veřej ného zdravotnictví. Endoskopický zákrok je totiž vždy mnohem levnější než klasický chirurgický zásah,“ uzavírá ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph. D.