První oběť rušení pohotovostí? Lékaři se přou

10. 1. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Omezení lékařských pohotovostí má první sporný případ. Starší muž z Trutnovska zemřel poté, co k němu přijela sanita rychlé záchranné služby, v níž nebyl lékař...


Ředitel nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem Miroslav Vávra včera prohlásil, že kdyby se to stalo do konce roku, kdy ještě fungovala noční pohotovost ve Dvoře Králové, byl by ve vozidle i doktor.

Sanitku bez lékaře poslal k pacientovi v pondělí po 22. hodině trutnovský dispečink rychlé záchranné služby. Královéhradecký krajský zdravotní rada Zdeněk Hajžman podle ČTK uvedl, že dispečink nepochybil: „Podle nahrávky nic nesvědčilo o nutnosti vyslání lékaře.“

Na hejtmanství má vzniknout komise, která celý případ přezkoumá. Jeden z pracovníků brněnské lékařské první pomoci, jenž si nepřál být jmenován, uvedl, že lékaři sloužící noční pohotovost k nemocným běžně vyjíždějí.

Jiný z lékařů rychlé záchranné služby, jenž kvůli svým nadřízeným chtěl rovněž zůstat v anonymitě, však pochybuje o tom, zda by přítomnost doktora muže zachránila: „Je otázkou, jestli by pacientovi například s infarktem pomohli. Pohotovost často slouží třeba očaři či gynekologové.“

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz potvrdil, že i jeho záchranné vozy vyjíždějí někdy bez lékaře. Vždy je však podle něj přítomna posádka - zkušená sestra a zdravotnický záchranář. Ti jsou schopni poskytnout například umělé dýchání či nepřímou masáž srdce. To, zda je třeba lékaře vyslat, posuzuje školená dispečerka. „V západních zemích lékaři k případům nejezdí vůbec, vždy jen posádka,“ upozornil Schwarz.

Hospodářské noviny, 10.01.2003

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?