První závěry kontroly případu postižení dítěte budou za dva týdny

24. 10. 2019 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
Za dva týdny budou první závěry kontroly případu holčičky, která se narodila nedonošená v Pardubické nemocnici a zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpěla trvalá poškození zdraví. Postup zdravotníků dnes přijela do Pardubické nemocnice, Fakultní nemocnice v Hradci Králové a na hradeckou záchranku prověřit kontrola ministerstva zdravotnictví vedená náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou.


Podle něj lékaři v pardubické nemocnici miminku pozdě provedli specializované vyšetření na sepsi v krvi, které se provádí jen v krizových situacích. Prymula řekl, že nebyl dodržen interval vyšetření, ale bude třeba vyjádření soudního znalce. Z jeho vyjádření vyplynulo, že v krajské nemocnici v Rychnově nad Kněžnou nebyla podle něj adekvátně poskytnuta péče, ženu nevyšetřil lékař. "Interval nebyl dodržen, nicméně je třeba říci, že doporučení odborné společnosti nemusí být závazná pro všechna oddělení. Budeme diskutovat, jestli to, co se stalo následně po prodlevě, vedlo ke stavu, který tady byl. Musí se jednoznačně vyjádřit soudní znalec, jestli může dojít k tomuto postižení, i když aplikujeme antibiotikum včas," řekl novinářům Prymula po návštěvě nemocnice v Pardubicích.

Rodina děvčátka podala na nemocnici žalobu pro náhradu za vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění. Požaduje 22 milionů korun, což je stejná částka jako v případě chlapce v roce 2017, který po pooperačních komplikacích zůstal v bdělém komatu. "Opět se jedná o těžké poškození mozku dítěte, je to do určité míry srovnatelné," řekl právní zástupce rodiny Mario Švehelka.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu 8. června letošního roku nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu rodičky do Pardubic. Předtím totiž ženu nepřijala nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Podle Prymuly byl postup rychnovské nemocnice nešťastný, i když neovlivnil pozdější následky v Pardubické nemocnici. "Pokud je hrozba porodu nezralého dítěte, daná nemocnice by měla odrodit matku v místě, mělo tedy dojít k porodu v Rychnově. Na druhou stranu si měl Rychnov vyžádat rychlou záchranku tak, aby dorazila s převozním inkubátorem, a poté mělo být dítě transportováno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," řekl Prymula. Postup lékaře rychnovské nemocnice byl podle něj zcela nevyhovující.

Mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová pro ČTK dnes uvedla, že v Rychnově s rodičkou mluvila zkušená porodní asistentka, která další postup s lékařem konzultovala. "Ten bez prodlevy rozhodl o transportu rodičky do zařízení, které je vybavené na péči o předčasně narozené dítě," sdělila Chytilová.

Podle Prymuly i proto posádka sanity bez lékaře přijala pacientku ve stavu, který nebyl vyhodnocen jako bezprostředně hrozící porodem. "Pro mě to znamená jednoznačné pochybení. Nedá se říci, že by Rychnov nebyl na takový porod připraven, v tomto roce tam identický porod již proběhl," řekl Prymula.

Z kontroly v hradecké nemocnici vyplynulo, že kapacita zařízení byla skutečně naplněna, jak nemocnice dříve uvedla. "Předložili jsem vše, co si ministerská kontrola vyžádala. Žádné chyby jsme se nedopustili. Nás se ten případ v přímém dopadu netýká," řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice v Hradci králové Vladimír Palička.

Podle Prymuly neměla fakultní nemocnice z dostupných informací důvod považovat stav pacientky za rizikový. "Každá nemocnice tohoto typu, pokud by byla pacientka či dítě v ohrožení života, je povinna je přijmout, a to v tomto případě nebylo hlášeno. Nebyl důvod to považovat za rizikový stav. Ani záchranka nevyhodnotila porod jako rizikový. Jela tedy do nejbližšího volného zařízení, vzdálenost z Rychnova do Hradce a Pardubic byla prakticky identická," řekl Prymula.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje pracuje na revizi systémových postupů. Proškolí také personál, aby dodržoval firemní kulturu, byl schopen správně řešit a včas hlásit nežádoucí události a chápal i jejich právní dopady. Vznikne také funkce ombudsmana nemocnic pro řešení stížností pacientů.

Případ vyšetřuje i policie pro možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje kvůli případu odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?