„Dech pacientů s rakovinou plic má podle všeho odlišné látkové složení než dech zdravých lidí. Psi s jemným čichem jsou s to rozpoznat tento rozdíl již v raném stádiu nemoci,“ řekl Thorsten Walles, který vedl výzkum a zveřejnil jeho výsledky v odborném tisku.
Vědci na klinice Schillerhöhe v město Gerlingen v jihozápadním Německu podle zprávy zjistili, že psi svých čichem správně odhalili nemoc u 71 ze 100 pacientů, kteří trpí rakovinou plic. Vzhledem k tomu, že tato choroba je dosud těžko rozpoznatelná ve svém raném stádiu, tak se podle nich jedná o důležitý objev.
„Je to velký krok kupředu. Ale ještě musíme přesně určit, jaké látky se v dechu pacientů objevují. Je škoda, že psi nemohou sdělit biochemické složení pachu rakoviny,“ dodal Walles.
S podobnou teorií přišli již začátkem letošního roku japonští vědci. Podle jejich studie zveřejněné v únoru v odborném časopise Gut dokáže psí čich odhalit rakovinu tlustého střeva lépe než testy okultního krvácení do stolice a se stejnými výsledky jako kolonoskopie. Vědci zkoumali schopnosti psa poznat stopu nádoru na základě pachu dechu a stolice pacienta.
Hvězdou japonské studie se stala devítiletá fenka labradorského retrívra Marine, která patří k týmu ze St.Sugar Cancer Sniffing Dog Training Center v Minami Boso v japonské prefektuře Čiba. Psu dali vědci očichat vzorky dechu a stolice 300 osob, z nichž čtvrtina trpěla rakovinou tlustého střeva. V prvním případě dokázala fenka zjistit nemocné s 95procentní přesností, ve druhém dokonce s 98procentní přesností a uměla rozlišit zhoubné nádory od nezhoubných polypů.